Sosyal Medya Hesaplarımız

Teknoloji

Tozu dumana katan oyun nihayet PS5’e geliyor! İşte tarih

PlayStation 5 için Baldur’s Gate 3 fragmanı paylaşıldı. Oyunun ayrıca konsolda ne zaman erişime açılacağı da belli oldu.

Yayınlandı

on

Geçtiğimiz ay Windows için çıkış yapan Baldur’s Gate 3, nihayet PlayStation 5 için çıkmaya hazırlanıyor. Geliştirici Larian Studios tarafından paylaşılan fragmanla birlikte oyunun erken erişim ve çıkış tarihiyle ilgili detaylar belli oldu.

Baldur’s Gate 3 PS5 için 6 Eylül’de çıkıyor

Larian Studios, ilk olarak 2020 yılında Baldur’s Gate 3’ün açık betasını başlattı ve oyunu belirli kullanıcılara açtı. Geçtiğimiz Ağustos ayında ise oyunun tam sürümü Windows bilgisayarlar için sunuldu. Son olarak, yeni fragman ise 6 Eylül’de PlayStation 5’e geleceğini ortaya koydu.

Baldur’s Gate 3’ün Collector’s Edition veya Digital Deluxe Edition sürümlerini ön siparişle satın alan PS5 sahipleri şu anda oynamaya başlayabilir. Tam PlayStation 5 sürümü ise 6 Eylül’den itibaren tüm oyunculara sunulacak.

Oyunun Xbox’a ne zaman geleceğiyle ilgili net tarih verilmedi. Ancak Larian Studios CEO’su Swen Vincke, Baldur’s Gate 3’ün bu yıl içinde, muhtemelen Ekim ve Kasım aylarında, Xbox Series X/S için sunulacağını belirtti.

Baldur’s Gate 3’ün temel sürümü 699 TL’den PlayStation Store’dan satın alınabilir PlayStation Plus’a ne zaman ekleneceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor. Ancak Metacritic’ten 96 puan almayı başardığı için, şans vermenizi öneriyoruz.

Öte yandan, Steam kısa süre önce Türkiye’de haftanın en çok satanlarını açıkladı. Birinci sırada CS:GO olsa da, Baldur’s Gate 3’ün ikinci sıraya yerleştiği görüldü.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

ATAK helikopteri milli silahına kavuşuyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin şekilde kullandığı ATAK helikopteri, milli olarak geliştirilen 20 milimetre burun topuyla daha da güçlenecek.

Yayınlandı

on

By

Türkiye’nin önde gelen silah üreticilerinden SARSILMAZ, Anadolu Ajansının 8’inci kez global iletişim ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde Etimesgut Havaalanı’nda devam eden TEKNOFEST Ankara’da birçok ürün ve çözümünü tanıttı.

Festivalde, SARSILMAZ-Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortaklığı ile kurulan TRMEKATRONİK tarafından geliştirilen ve ATAK helikopterinde kullanılacak 20 milimetre topun mock-up’ı sergilendi.

SARSILMAZ Genel Müdür Yardımcısı ve TRMEKATRONİK Yönetim Kurulu Üyesi Öner Özyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ATAK helikopterinin burun topunu üretmek için haziran 2018’de TUSAŞ’la eşit ortaklıkla TRMEKATRONİK’i kurduklarını söyledi.

Şirketin ilk görevinin 20 milimetre ATAK top sistemini üretmek olduğunu dile getiren Özyılmaz, bunun için SARSILMAZ Yerleşkesi’nde TRMEKATRONİK’e özel, tesis güvenliği olan yeni bir yapı inşa edildiğini anlattı. Özyılmaz, ekibin oluşturulması, topun test edileceği yer altında 200 metrelik poligonun inşası, topun tasarımı ve ilk prototiplerinin üretilmesi gibi aşamaları tek tek geçtiklerini belirtti.

Özyılmaz, “Şu an ön üretimleri yapılmış toplarımızdan bir tanesiyle yer altındaki 200 metrelik poligonda testlerini yapıyoruz. Diğeriyle de ATAK helikopteri üzerindeki entegrasyon çalışmalarını yapıyoruz. Her iki çalışmayı da yıl sonuna kadar tamamlayıp yeni yıl itibarıyla da hattan çıkacak ATAK’ların üzerinde yerli top vermeyi planlıyoruz. Dünyada bu kadar kısa sürede sıfırdan başlanarak yapılabilmiş ender projelerden biri. Bizim için bir gurur, onur kaynağı.” dedi.

Farklı platformlarda da görev yapacak

Öner Özyılmaz, hafif silah sektöründe son 20 yılda SARSILMAZ ve diğer Türkiye’deki üreticilerin çok yol aldığını söyledi.

SARSILMAZ olarak 6,35’ten 12,7’ye kadar bütün hafif silah sektöründeki ürünleri ürettiklerini belirten Özyılmaz, şunları kaydetti:

“Orta kalibrede bir ihtisas şirketine ihtiyaç vardı. TRMEKATRONİK bu yolda çok ilerledi. ATAK topu, şirketin ilk görevi olabilir ama kurduğu altyapıyla, namlu üretme kapasitesiyle, ürünleri test etme imkanlarıyla, altyapısıyla ve geliştirdiği insan kaynağıyla bir ihtisas şirketi haline geldi. Örneğin taretini ve silahını iki bileşen olarak ayırırsak, silahı kullanarak ROKETSAN’ın hava savunma sistemine ATAK helikopterinin 20 milimetrelik gatling topunu veriyoruz. Deniz araçlarına, farklı kara araçlarına, farklı taretler üzerinde bu sistemleri çoklayacağız. ATAK, taşıyabildiği mühimmat sebebiyle dakikadaki atım sayısını kendi hızıyla beraber optimize ederek topun isterlerini oluşturuyor. Bu topu bir deniz platformuna takarsak, bir ‘kalekola’ takarsak çok daha vuruş gücü yüksek, daha fazla mermi atan bir türevini çok kolaylıkla oluşturabiliriz. O yüzden bir ihtisas şirketi TRMEKATRONİK. Bu bağlamda diğer projelere de imza atmaya başladı. HÜRKUŞ-C’nin kanat altı podunun ya da zırhlı personel taşıyıcıların 25 milimetre zincir topunu üretmesi bunun bir göstergesi. Arkadan gelen ürünler de var devam eden, fikirsel olarak süren. Öncelikle ihtiyaç sahanın, kendi ordumuzun talebini karşılamak. Talepleri karşılamaya başladıktan sonra bunları farklı platformlara çoklayabilmek zaman alacak ama çok daha kolay olacak.”

ATAK burun topunun dakikada 750 mermi attığını, pilotun kaskına “köle” şekilde görev yaptığını belirten Özyılmaz, “Gömülü yazılımları, elektronikleri, bütün mekanik yapısı bize ait. Dolayısıyla performansı daha da yüksek bir silahla ATAK üzerinde olacağız.” diye konuştu.

DAHA FAZLA OKU

Anasayfa

iPhone 15 etkinliğinden kötü haber: Hayranlarını üzebilir!

Apple, yeni ürünlerini tanıtacağı iPhone 15 etkinliği tarihini açıkladı. iPhone 15 bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Yayınlandı

on

By

Apple, iPhone 15 ve diğer cihazlarını tanıtacağı merakla beklenen lansman tarihini belirledi. Apple’ın “Wonderlust” olarak adlandırdığı etkinliği 12 Eylül’de gerçekleşecek. Ancak yüksek maliyetler ve bir dizi değişiklik bazı hayranların hoşuna gitmeyebilir.

iPhone 15 etkinliği bu yıl cep yakacak!

Lansmanın yıldızı İphone 15 olacak. Bu yıl dört modelin piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Standart ve daha büyük Plus ve daha gelişmiş Pro ve Pro Max. Hatta Apple’ın iPhone 15 Pro Max’i daha güçlü bir iPhone 15 Ultra modeline dönüştüreceğine dair söylentiler bile var.

Ancak bu yıl en iyi iPhone’u isteyen müşteriler her zamankinden daha fazla para ödeyecekler. Analistler, Pro modellerinin 100 ila 200 dolar artacağını belirtiyor. Buna yeni şarj aksesuarlarının maliyeti de ekleniyor. Çünkü Apple, iPhone’un uzun süredir değişmeyen şarj bağlantı noktasını USB-C ile değiştirdi.

Apple’ın uygun fiyatlı telefon serisinin üçüncü ve en yeni modelinin Mart 2022’de piyasaya sürülmesiyle yeni bir iPhone SE’ye dair hiçbir ipucu yok. Bu nedenle bu yılın sonbahar lansman etkinliğinde yeni bir iPhone SE’yi beklemiyoruz. Böylelikle uygun fiyatlı iPhone hayali başka sonbahara ertelenmiş oldu.

Ortaya çıkması neredeyse kesin olan yeni bir cihaz var: Apple Vision Pro. Haziran ayında tanıtılan AR/VR gözlüğünün 2024’ün başlarından önce Apple mağazalarına gelmesi ve müşterilere gönderilmesi beklenmiyor. Bu nedenle bu sonbaharda erken bir şekilde piyasaya sürülmesini beklemeyin. Ancak Apple’ teknolojideki, heyecan verici ilerlemesini bu lansmanda tanıtma fırsatını kaçırmaz. Ancak anlaşılan o ki maliyeti epey cep yakacak!

Apple’ın iPhone 15 etkinliği Wonderlust ile birlikte birçok Apple ürünü raflarda yerini alacak. Lansman, bize artan fiyatlara rağmen hayran kitlesinde hâlâ merak ve hayranlık uyandırıp uyandıramayacağını gösterecek. 

DAHA FAZLA OKU

Teknoloji

Gelecekten gelmiş gibi: BMW, elektrikli konseptiyle büyüledi

BMW, elektrikli otomobilleri için şablon görevini görecek Vision Neue Klasse konseptini görücüye çıkardı. İşte detaylar.

Yayınlandı

on

By

Otomobil dünyasının dev şirketleri ara sıra konsept modellerini görücüye çıkarıyor. Özellikle son yıllarda elektrikli otomobillerin yükselişiyle birlikte, bu konsept araçlar da elektrikli tasarımlara yöneldi. BMW, ızgara tasarımıyla alkış toplayan Vision Neue Klasse konseptini görücüye çıkardı.

BMW, Vision Neue Klasse ile Tesla ve Mercedes’e rakip olacak

Vision Neue Klasse konsepti, Alman otomobil devinin elektrikli araçlarının ilerleyen yıllarda nasıl görünebileceğini gözler önüne seriyor. BMW’nin açıklamasına göre bu konsept, 2025’ten itibaren geliştirilecek BMW 3 Serisi gibi elektrikli modellere şablon görevi görecek.

Sedan konsept, şirketin imza niteliğindeki büyük ızgara tasarımını koruyor. Ancak BMW, 3D animasyonlu aydınlatma efektleri ve e-mürekkep teknolojisine sahip kapı kollarıyla bazı fütüristik dokunuşlar ekledi. 

Vision Neue Klasse’ın iç tasarımı da yenilenmiş durumda. Elektrikli otomobile yakışır şekilde daha geniş bir ekrana sahip olan konsept, ön cama yayılan bir ekrana yer veriyor. Ancak BMW, araç içerisinde minimalizm ve dijital teknolojiye odaklanmış gibi görünüyor.

BMW, Vision Neue Klasse’ın yüzde 20 daha yüksek enerji sunan yeni batarya teknolojisi ve yüzde 30 daha yüksek şarj hızları sağlayan elektrikli güç aktarma organlarıyla test edildiği belirtildi. Seri üretime girmeyecek olsa da, bu konsept BMW için yeni bir kapı aralayacak.

Bu şablon tasarımı üzerinden geliştirilecek modeller, muhtemelen Tesla ve Mercedes-Benz gibi elektrikli lüks sedanlarla rekabet edecek. BMW, Vision Neue Klasse tabanlı modellerin üretimine 2025 yılında başlamayı hedefliyor. 

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR