Sosyal Medya Hesaplarımız

Teknoloji

Türk savunma sanayisi 2 yeni İHA’yı göreve hazırlıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız hava araçlarına (İHA), sınıflarında iddialı 2 yeni sistem ekleniyor.

Yayınlandı

on

İnsansız sistemler alanında çözümler üreten Türk savunma sanayisi şirketleri, güncel gelişmeler ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda yurt içi ve dışında talep görebilecek çözümler üzerinde çalışıyor. ESEN Sistem de bu doğrultuda geliştirdiği 2 yeni araçla uçuş testleri yürütüyor.

ESEN Genel Müdürü Cem Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yılı geride bırakan mühendislik şirketinin kuruluşundan bu yana Türk mühendisleriyle aviyonik sistemler, geniş alan gözetleme sistemleri, sinyal istihbaratı, uçak modifikasyon ve entegrasyonu alanlarında çözümler ürettiğini söyledi.

Bu teknolojik birikimi hangi alanlara aktarabileceklerini düşünürken insansız hava araçlarına yöneldiklerini belirten Uğur, “Ülkemizin geldiği nokta itibarıyla bu alanda birçok çözüm var. Dünyanın muhtemelen en iyi çözüm üreten ülkelerinden biri haline geldik. Ülkemizin bulunduğu konum ve oluşturduğumuz çözümlerle böyle çok iyi bir mühendislik grubunu kurmak zor olmadı. Var olan yazılım geliştirme, sistem mühendisliği çözümlerimizle kısa sürede bu tür çözümleri üretebilecek hale geldik.” diye konuştu.

“Çok az rakibi var”

Uğur, Türkiye’de ve dünyada birçok insansız hava aracı çözümü varken bu alana neden yatırım yaptıklarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her alanda teknoloji çok hızlı ilerliyor. Özellikle hava araçları üzerinde kullanılan sensörlere baktığımızda, bunların kapasitesi gitgide arttığı gibi ağırlıkları, çektikleri güçler azalıyor. Eskiden 50 kilogramlık bir kamera sistemini çok daha düşük ağırlıklarla, 10 kilogramlarda bulabiliyorsunuz ve aynı işi yapıyorlar. İnsansız hava araçlarında da daha küçükleriyle ihtiyaçlarını karşılayabilir noktaya geliyorsunuz. Bu da daha az maliyet, daha az bakım demek. Biz de daha düşük ağırlıklı, daha küçük insansız hava araçlarının pazarı olacağını düşündük. Böyle daha küçük insansız hava araçlarıyla bu istihbarat işlemlerini yapıyorsanız bir başka trend de elektrikli motorlarla kalkıp-inen sistemler. Bu da artık pistlere ihtiyacınız yok demek. 5 sene kadar önce görüşümüz pazarın buraya kayacağı yönündeydi. Bir karakolun kullanımında insansız hava araçlarının olması, bunun kalkıp istihbarat uçuşu yapıp sonra tekrar oraya ya da başka yere konabilmesi önemli bir olanak. Bu yatırımda da haklı olduğumuzu bugün itibarıyla görüyoruz. Son 2-3 senedir yurt dışında çıkan ihalelere baktığımızda ABD’de bir yenileme sistemi var. Orada aynen GÖKHUN aracının benzerini istiyorlar. Gemilere inip-kalkan sistemlerde de bu tür uçaklara bakıyorlar. Dolayısıyla çok iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz.”

Bu klasmanda üretim yapan dünyada 4-5 firma bulunduğunu ifade eden Uğur, GÖKHUN gibi 110 kilogram kalkış ağırlığı kapasitesine sahip çok az araç olduğunu belirtti.

Cem Uğur, GÖKHUN ile Türkiye ve yurt dışındaki ihtiyaçları karşılamayı hedeflediklerini dile getirdi.

16 saat havada kalabiliyor

ESEN İHA Sistemleri Direktörü Süha Dinçer de GÖKHUN’un görece yeni bir kategori olarak nitelenebilecek dikey kalkış-inişli, sabit kanatlı, hibrit bir insansız hava aracı sınıfına dahil olduğunu söyledi.

Bu kategorinin 6-7 yıllık geçmişi olduğuna işaret eden Dinçer, özellikle 25 kilogram civarında dünyada çok fazla araç bulunduğunu, ancak elektrikli motor ve bataryaların kapasite artışıyla, elektrik motorlarının ağırlıklarının azalmasıyla bu kategoride çözümlerin sayısının artmaya başladığını belirtti.

Dinçer, GÖKHUN’un 110 kilogram maksimum kalkış ağırlığıyla sınıfındaki ürünlerden ayrıştığını vurgulayarak, aracın yapısal olarak 18 kilogram faydalı yük taşıyabildiğini, 12 kilogram faydalı yükle 16 saat havada kalabildiğini bildirdi.

Araçta yer alan pek çok sistemde farklı seviyelerde yedeklilikler bulunduğuna işaret eden Dinçer, navigasyon sisteminde üçlü, uçuş kontrol sistemi ve askeri standartlarda dijital data linkinde çift yedekliliğe sahip olduklarını söyledi.

Dinçer, dünyadaki ihaleleri takip ettiklerini belirterek, taleplerin GÖKHUN gibi sabit kanatlı, dikey-iniş kalkış yapabilen sistemlere doğru olduğunu dile getirdi.

Proje için 2019’dan bu yana çalıştıklarını ve İHA direktörlüğünde 43 kişinin görev yaptığını anlatan Dinçer, “Otopilot tamamıyla ESEN bünyesinde geliştiriliyor. Rafta hazır herhangi bir ticari otopilot ya da amatör otopilotlar kullanılmıyor bu uçağın üzerinde. Yine yer kontrol istasyonu yazılımı tamamen ESEN bünyesinde bize ait geliştirilen bir yazılım. Uçağın hem yapısal tasarımı hem de aerodinamik tasarım tamamen bize ait.” ifadesini kullandı.

Testler yıl sonunda tamamlanıyor

Aracın geldiği aşamaya ilişkin soruları da yanıtlayan Dinçer, şu bilgileri verdi:

“Mart ayında uçuş testlerine başladık. Bugüne kadar 10 uçuş testi icra ettik. Şu anda sadece elektrikli motorlarla yaptığımız uçuş testleri safhasındayız. İçten yanmalı motorla düz uçuşa geçen bir uçak bu. Eylül ayının başında içten yanmalı motorun yer testlerine, uçağın üzerine entegre edilmiş halde başlayacağız. Sene sonuna doğru da Teknoloji Hazırlık Seviyesi 8’e ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. 150 saat civarında geliştirme uçuş test kampanyası var. Bunun sene sonunda tamamlanacağını tahmin ediyoruz.

Öncelikle askeri amaçlı kullanım için tasarladık bu uçağı. Keşif-gözetleme, istihbarat görevlerini icra etmek üzere başladık. Kabiliyetlerini göz önüne alırsak, havada kalış süresi, hızı, menzili, 150 kilometrelik etkili görev menzili var. Yapacağı görevler askeri keşif-gözetleme, istihbarat görevleri. Taktik İHA’larla mini İHA’lar arasındaki bir sınıfta kullanılacak bir uçak olarak tasarlandı.”

Puma’ya rakip

Süha Dinçer, geliştirdikleri ikinci İHA’nın ise mini İHA kategorisinde yer aldığını söyledi.

Dinçer, konsept gösterim aracı olarak geliştirdikleri aracın özelliklerine ilişkin şunları kaydetti:

“Araca henüz isim vermedik. Bir Katapultan veya araç üzerinden atılabilen, gövde üzerine iniş yapabilen, sabit kanatlı elektrik motorlu bir mini İHA sistemi. Bugüne kadar 8 uçuş yaptık. Özel bir sebeple 2020 yılında 5 aylık bir çalışmayla geliştirildi. Bunu daha sonra ürünleştirmeyi düşünüyoruz. Meşhur Puma İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin muadili, Türkiye içinde geliştirilmiş, Türk malı bir sistem yapmak istiyoruz bu ürünü. Geliştirme faaliyetimizi durdurduk, tüm eforumuzu GÖKHUN’a sarf ediyoruz. En kısa zamanda buna dönüp, GÖKHUN için geliştirdiğimiz aviyonik ekipmanları da bu uçağa uyarlayıp bir insansız hava aracı ailesi yapma niyetimiz var.”

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Yapay zeka insan emeğiyle başa çıkamadı!

ABD’de insan görsel sisteminin gerçekleştirdiği görevleri değerlendiren bir çalışma, bu görevlerin yalnızca %23’ünün yapay zeka otomasyonu için ekonomik olarak uygun olduğunu belirledi.

Yayınlandı

on

By

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacıların yaptığı bir çalışma, insan görsel sisteminin gerçekleştirdiği görevlerin yapay zeka otomasyonuyla kıyaslandığında çok daha ekonomik olduğunu gösterdi.

Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı, Verimlilik Enstitüsü ve IBM’in İş Değeri Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, yapay zekanın sektörlerdeki işleri ne ölçüde etkileyebileceği ve ekonomik uygunluğu ele alındı.

YAPAY ZEKA İNSAN EMEĞİNİN GERİSİNDE KALDI

“Yapay Zekaya Maruz Kalmanın Ötesinde: Bilgisayarlı Görüyle Hangi Görevlerin Otomatikleştirilmesi Uygun Maliyetlidir?” başlıklı çalışma, işçi ücretleri göz önüne alındığında sadece 23’ünün yapay zeka otomasyonu için ekonomik olarak uygun olduğunu ortaya koydu.

DAHA FAZLA OKU

Teknoloji

ATAK helikopteri milli silahına kavuşuyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin şekilde kullandığı ATAK helikopteri, milli olarak geliştirilen 20 milimetre burun topuyla daha da güçlenecek.

Yayınlandı

on

By

Türkiye’nin önde gelen silah üreticilerinden SARSILMAZ, Anadolu Ajansının 8’inci kez global iletişim ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde Etimesgut Havaalanı’nda devam eden TEKNOFEST Ankara’da birçok ürün ve çözümünü tanıttı.

Festivalde, SARSILMAZ-Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortaklığı ile kurulan TRMEKATRONİK tarafından geliştirilen ve ATAK helikopterinde kullanılacak 20 milimetre topun mock-up’ı sergilendi.

SARSILMAZ Genel Müdür Yardımcısı ve TRMEKATRONİK Yönetim Kurulu Üyesi Öner Özyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ATAK helikopterinin burun topunu üretmek için haziran 2018’de TUSAŞ’la eşit ortaklıkla TRMEKATRONİK’i kurduklarını söyledi.

Şirketin ilk görevinin 20 milimetre ATAK top sistemini üretmek olduğunu dile getiren Özyılmaz, bunun için SARSILMAZ Yerleşkesi’nde TRMEKATRONİK’e özel, tesis güvenliği olan yeni bir yapı inşa edildiğini anlattı. Özyılmaz, ekibin oluşturulması, topun test edileceği yer altında 200 metrelik poligonun inşası, topun tasarımı ve ilk prototiplerinin üretilmesi gibi aşamaları tek tek geçtiklerini belirtti.

Özyılmaz, “Şu an ön üretimleri yapılmış toplarımızdan bir tanesiyle yer altındaki 200 metrelik poligonda testlerini yapıyoruz. Diğeriyle de ATAK helikopteri üzerindeki entegrasyon çalışmalarını yapıyoruz. Her iki çalışmayı da yıl sonuna kadar tamamlayıp yeni yıl itibarıyla da hattan çıkacak ATAK’ların üzerinde yerli top vermeyi planlıyoruz. Dünyada bu kadar kısa sürede sıfırdan başlanarak yapılabilmiş ender projelerden biri. Bizim için bir gurur, onur kaynağı.” dedi.

Farklı platformlarda da görev yapacak

Öner Özyılmaz, hafif silah sektöründe son 20 yılda SARSILMAZ ve diğer Türkiye’deki üreticilerin çok yol aldığını söyledi.

SARSILMAZ olarak 6,35’ten 12,7’ye kadar bütün hafif silah sektöründeki ürünleri ürettiklerini belirten Özyılmaz, şunları kaydetti:

“Orta kalibrede bir ihtisas şirketine ihtiyaç vardı. TRMEKATRONİK bu yolda çok ilerledi. ATAK topu, şirketin ilk görevi olabilir ama kurduğu altyapıyla, namlu üretme kapasitesiyle, ürünleri test etme imkanlarıyla, altyapısıyla ve geliştirdiği insan kaynağıyla bir ihtisas şirketi haline geldi. Örneğin taretini ve silahını iki bileşen olarak ayırırsak, silahı kullanarak ROKETSAN’ın hava savunma sistemine ATAK helikopterinin 20 milimetrelik gatling topunu veriyoruz. Deniz araçlarına, farklı kara araçlarına, farklı taretler üzerinde bu sistemleri çoklayacağız. ATAK, taşıyabildiği mühimmat sebebiyle dakikadaki atım sayısını kendi hızıyla beraber optimize ederek topun isterlerini oluşturuyor. Bu topu bir deniz platformuna takarsak, bir ‘kalekola’ takarsak çok daha vuruş gücü yüksek, daha fazla mermi atan bir türevini çok kolaylıkla oluşturabiliriz. O yüzden bir ihtisas şirketi TRMEKATRONİK. Bu bağlamda diğer projelere de imza atmaya başladı. HÜRKUŞ-C’nin kanat altı podunun ya da zırhlı personel taşıyıcıların 25 milimetre zincir topunu üretmesi bunun bir göstergesi. Arkadan gelen ürünler de var devam eden, fikirsel olarak süren. Öncelikle ihtiyaç sahanın, kendi ordumuzun talebini karşılamak. Talepleri karşılamaya başladıktan sonra bunları farklı platformlara çoklayabilmek zaman alacak ama çok daha kolay olacak.”

ATAK burun topunun dakikada 750 mermi attığını, pilotun kaskına “köle” şekilde görev yaptığını belirten Özyılmaz, “Gömülü yazılımları, elektronikleri, bütün mekanik yapısı bize ait. Dolayısıyla performansı daha da yüksek bir silahla ATAK üzerinde olacağız.” diye konuştu.

DAHA FAZLA OKU

Anasayfa

iPhone 15 etkinliğinden kötü haber: Hayranlarını üzebilir!

Apple, yeni ürünlerini tanıtacağı iPhone 15 etkinliği tarihini açıkladı. iPhone 15 bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Yayınlandı

on

By

Apple, iPhone 15 ve diğer cihazlarını tanıtacağı merakla beklenen lansman tarihini belirledi. Apple’ın “Wonderlust” olarak adlandırdığı etkinliği 12 Eylül’de gerçekleşecek. Ancak yüksek maliyetler ve bir dizi değişiklik bazı hayranların hoşuna gitmeyebilir.

iPhone 15 etkinliği bu yıl cep yakacak!

Lansmanın yıldızı İphone 15 olacak. Bu yıl dört modelin piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Standart ve daha büyük Plus ve daha gelişmiş Pro ve Pro Max. Hatta Apple’ın iPhone 15 Pro Max’i daha güçlü bir iPhone 15 Ultra modeline dönüştüreceğine dair söylentiler bile var.

Ancak bu yıl en iyi iPhone’u isteyen müşteriler her zamankinden daha fazla para ödeyecekler. Analistler, Pro modellerinin 100 ila 200 dolar artacağını belirtiyor. Buna yeni şarj aksesuarlarının maliyeti de ekleniyor. Çünkü Apple, iPhone’un uzun süredir değişmeyen şarj bağlantı noktasını USB-C ile değiştirdi.

Apple’ın uygun fiyatlı telefon serisinin üçüncü ve en yeni modelinin Mart 2022’de piyasaya sürülmesiyle yeni bir iPhone SE’ye dair hiçbir ipucu yok. Bu nedenle bu yılın sonbahar lansman etkinliğinde yeni bir iPhone SE’yi beklemiyoruz. Böylelikle uygun fiyatlı iPhone hayali başka sonbahara ertelenmiş oldu.

Ortaya çıkması neredeyse kesin olan yeni bir cihaz var: Apple Vision Pro. Haziran ayında tanıtılan AR/VR gözlüğünün 2024’ün başlarından önce Apple mağazalarına gelmesi ve müşterilere gönderilmesi beklenmiyor. Bu nedenle bu sonbaharda erken bir şekilde piyasaya sürülmesini beklemeyin. Ancak Apple’ teknolojideki, heyecan verici ilerlemesini bu lansmanda tanıtma fırsatını kaçırmaz. Ancak anlaşılan o ki maliyeti epey cep yakacak!

Apple’ın iPhone 15 etkinliği Wonderlust ile birlikte birçok Apple ürünü raflarda yerini alacak. Lansman, bize artan fiyatlara rağmen hayran kitlesinde hâlâ merak ve hayranlık uyandırıp uyandıramayacağını gösterecek. 

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR