Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Samsun’da sel gitti, izi kaldı

Bu yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı Samsun’da sular çekildi, çilesi kaldı.

Yayınlandı

on

Meteoroloji ve AFAD tarafından günler öncesinden yapılan uyarılar, Samsun’da karşılığını buldu. ‘Turuncu kod’ ile yapılan uyarılar dün ve bugün Samsun’da sağanak şeklinde etkili oldu. Özellikle merkez ilçelerden İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy’de dün metrekareye 150 kiloya yakın yağış düştü. Çok kısa sürede düşen yoğun yağış; cadde, sokak, ana arterler, parklar, bodrum katları ve iş yerlerini sular altında bırakarak adete şehir merkezini göle çevirdi. Bazı yüksek kesimlerde ise heyelanlar meydana geldi.

Bu yıl 4. kez sel felaketine maruz kalan Samsun’da selin vahameti ise eskilerinden daha büyük oldu. Yoğun yağışın üzerinden 1 gün geçmesine Lovelet, Yabancılar Pazarı gibi birçok işyeri ve dükkan sular altında kaldı. Selden en çok etkilenen yerlerin başında gelen Gülsan Sanayi Sitesi’nde ise dükkanlara 1 metreye yakın su bastı. İş yerleri sular altında kalan esnaf hem sağlam kalan mallarını kurtarmaya hem de iş yerlerini temizlemeye çalışıyor.

Dün etkili olan selin izlerinin hala devam ettiği Samsun’da dükkanlarından suları tahliye etmeye çalışan esnaf, “Bu yıl kısa sürede 4. kez sele maruz kalıyoruz. Yetkililerin artık önlem alması gerekiyor. Her yoğun yağışta aynı durumla karşılaşıyoruz. Zararımız çok büyük. Şu an mallarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Zararımızın boyutunu suları tamamen tahliye edince anlayacağız” ifadelerini kullandılar.

Samsun merkezde ilk defa bu kadar büyük bir sel afeti gördüklerini ifade eden vatandaşlar ise “İlk defa merkezde bu kadar büyük sel gördük. Bazı arabalar 5-6 saat suda mahsur kaldı ve suların çekilmesini bekledi. Bu sel, daha önce yaşanan sel felaketlerinden çok daha büyüktü. Tek tesellimiz can kaybının yaşanmaması oldu. Allah daha büyük afetleri göstermesin” diye konuştular.

Samsun’da bugün hava açarken, tüm kamu kurumları 1717 personel ve 463 araçla sahada selin izlerini silmeye çalışıyor.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Çarşamba

Samsun’un İlçeleri: Çarşamba

Yayınlandı

on

By

Çarşamba ilçesi Samsun merkezine yaklaşık 36 km mesafede bulunmaktadır. Samsun-Ordu karayolu üzerindedir. Çarşamba’nın batısında Tekkeköy, doğusunda Terme, güneyinde Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri yer almaktadır. Yeşilırmak Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan ilçenin tarihi MÖ 4000’ne kadar uzanmaktadır.

Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’ya Türklerin yerleştirilmesi ve Anadolu’nun Türkleştirilmesi faaliyetlerinde Çarşamba ilçesi önemli merkezlerden olmuştur. Canik Beyliklerinden Taceddinoğullarının hüküm sürdüğü yörede; vaktiyle kurulan panayırın Çarşamba günleri sürekli hale getirilmesiyle “Çarşamba Panayırı” adını alması, zamanla bölgeye de “Çarşamba” denmesine vesile olduğu rivayet edilmektedir.

Samsun’un en kalabalık ilçelerinden olan Çarşamba, Yeşilırmak Nehri’nin oluşturduğu ova üzerinde yer alır. Türkiye’nin en verimli ve sulak alanlarından olan Çarşamba Ovası; fındıktan karpuza kadar pek çok meyve ve sebzenin üretildiği verimli topraklara sahiptir.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Canik

Samsun’un İlçeleri: Canik

Yayınlandı

on

By

Canik (Osmanlıca: جانک), Samsun’un Devgeriş Deresi’yle Mert Irmağı arasında Karadeniz’den içeri doğru uzanmış bir yerleşim yeridir. Cumhuriyet tarihinde 2009 yılına kadar belde olan Canik, 2009 yılında ilçe olmuştur. 2020 yılı sayımına göre ise ilçenin nüfusu 101.253’tür.

İlçenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Canik Dağları’nın Karadeniz’e doğru uzantısı olan tepeler, batısında Mert Irmağı ve İlkadım ilçesi, doğusunda ise Kutlukent bulunmaktadır.

İlçenin en önemli özelliği; sanayi ve ticaret merkezi denilebilecek derecede ticari ve sanayi kuruluşları içinde barındırması ve bunların hatırı sayılır bölümünün içinde olması ve Samsun’un ekonomisine büyük katkı sağlamasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Bafra

Samsun’un İlçeleri: Bafra

Yayınlandı

on

By

Bafra, Samsun merkezine yaklaşık 51 km mesafede bulunmakta olup SamsunSinop karayolu üzerindedir.

İlçenin doğusunda 19 Mayıs, batısında Alaçam, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçeleri yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık 145 bindir. MÖ 4000’li yıllara dayanan tarihiyle Bafra, bir medeniyet beşiği konumundadır.

İlçede yapılan İkiztepe kazısıyla MÖ 4300 ve MÖ 1700 yılları arasında 2600 yıl hüküm süren medeniyetin izleri ortaya çıkartılmıştır. İlçenin adının MÖ 520’li yıllarda, Fenikeliler zamanında ticaret gemilerini yanaştığı koylara kurulan ticaret evlerine, “bafira” ya da “bavra” denilmesinden ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Verimli Kızılırmak Deltası üzerinde kurulan ilçe, tarımın da başkenti konumundadır. İlçede yılın dört mevsimi tarımın her türü yapılmaktadır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR