Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Samsun’da cinsel istismar şüphelisine linç girişimi

Samsun’da küçük yaşta çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen K.Y.’nin (60) evinin yanında toplanan mahalle sakinleri, şahsa linç girişiminde bulundu.

Yayınlandı

on

Samsun’da cinsel istismar şüphelisine linç girişimi

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesi Fatih Mahallesi’nde meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, küçük yaşta çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen K.Y.’nin (60) evinin yanında toplanan mahalle sakinleri, şahsa linç girişiminde bulundu. K.Y. evine kaçarak canını kurtardı.

Olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Polis vatandaşları yatıştırmak için büyük gayret gösterdi.

Polis tarafından kaçırılarak sivil polis aracına bindirilen K.Y., Gazi Devlet Hastanesine götürüldü. Darp sonucu sağ kolunda çatlak oluşan, çeşitli yerlerinden yaralanan şahıs hastanede tedavi altına alındı.

Mağdur çocuğun ifadesine başvurulduğu ve K.Y. hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Cinsel İstismar Nedir?

Cinsel istismar, kişinin başkaları tarafından cinsel olarak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi, istemediği halde başkalarının cinsel yönelimlerine hedef olması durumudur. Her cinsiyetten, her sosyal sınıftan ve meslek grubundan kişiler cinsel istismara uğrayabilmektedir ancak genel olarak kadınların ve çocukların cinsel istismara daha çok maruz kaldıkları söylenebilir.

Hukuktaki Yeri

TCK‘da “cinsel istismar” çocuklara yönelik gerçekleştirilen davranışları ifade etmektedir (TCK m.103). Yetişkin insanlara karşı cinsel istismar suçu söz konusu olmayacak, bu tür bir cinsel içerikli saldırı somut olaydaki verilere göre “cinsel saldırı” ve yahut “cinsel taciz” suçlarını oluşturacaktır.

Burada üzerinde durulması ve cevaplandırılması gereken bir başka konu ise Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 1 ”… onsekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.” hükmüdür. Oysa yukarıda belirttiğimiz TCK 103/1 a bendinde “ Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,” aynı fıkranın b bendinde ise “Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar” tabiri kullanılmaktadır. Bu nedenle 15 yaşını tamamlamış çocukların kendi cinsel kimliklerini ve özgürlük alanlarını kazanmış olduğunun karinesiyle bu yaş aralığında (15-18) bulunan çocuklara karşı bu madde hükmü değil yerine göre “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki” suçu gündeme gelecektir. Fakat belirtmekte fayda var ki eylem eğer cebir, tehdithile ve ya iradeyi engelleyen başka bir nedenle yapılmışsa yine TCK madde 103 hükmü uygulanacak ve sanık “cinsel istismar”dan dolayı yargılanacaktır.

Bu suçların TCK sistematiğinde Kişilere Karşı Suçlar başlığı altında “Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar” alt bölümünde düzenlenmesi eski kanundakinden farklı bir düzenlemedir. Nitekim 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu yürürlüğünden önceki Ceza Kanunumuzda bu tür cinsel içerikli suçlar “topluma karşı suçlar” başlığı altında düzenlenmekteydi. Bu durumdaki değişiklik, korunan hukuksal yararın “cinsel özgürlük” olduğu şeklindeki değişen görüşün etkisi olarak açıklanmaktadır.[1]

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi 34. madde’ye göre Taraf Devletler, çocuğu her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suiistimale karşı koruma güvencesi verirler. Bu amaçla Taraf Devletler özellikle;

a-) Çocuğun yasadışı bir cinsel faaliyete girişmek üzere kandırılması ve ya zorlanmasını,

b-) Çocukların, fuhuş ya da diğer yasadışı faaliyette bulundurularak sömürülmesini,

c-) Çocukların pornografik nitelikli gösterilerde ve malzemede kullanılarak sömürülmesini, önlemek amacıyla ulusal düzeyde ve ikili ve çok taraflı ilişkilerde gerekli her türlü önlemi alırlar.”

Cinsel istismar kapsamına çocuk fuhşucinsel kölelik, seyahat ve turizmde cinsel sömürü, kaçırılma (ülke içinde ve ülkeler arasında) ve çocukların cinsel ve zorla evlendirme amacıyla satışı girmektedir.[2]

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Çarşamba

Samsun’un İlçeleri: Çarşamba

Yayınlandı

on

By

Çarşamba ilçesi Samsun merkezine yaklaşık 36 km mesafede bulunmaktadır. Samsun-Ordu karayolu üzerindedir. Çarşamba’nın batısında Tekkeköy, doğusunda Terme, güneyinde Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri yer almaktadır. Yeşilırmak Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan ilçenin tarihi MÖ 4000’ne kadar uzanmaktadır.

Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’ya Türklerin yerleştirilmesi ve Anadolu’nun Türkleştirilmesi faaliyetlerinde Çarşamba ilçesi önemli merkezlerden olmuştur. Canik Beyliklerinden Taceddinoğullarının hüküm sürdüğü yörede; vaktiyle kurulan panayırın Çarşamba günleri sürekli hale getirilmesiyle “Çarşamba Panayırı” adını alması, zamanla bölgeye de “Çarşamba” denmesine vesile olduğu rivayet edilmektedir.

Samsun’un en kalabalık ilçelerinden olan Çarşamba, Yeşilırmak Nehri’nin oluşturduğu ova üzerinde yer alır. Türkiye’nin en verimli ve sulak alanlarından olan Çarşamba Ovası; fındıktan karpuza kadar pek çok meyve ve sebzenin üretildiği verimli topraklara sahiptir.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Canik

Samsun’un İlçeleri: Canik

Yayınlandı

on

By

Canik (Osmanlıca: جانک), Samsun’un Devgeriş Deresi’yle Mert Irmağı arasında Karadeniz’den içeri doğru uzanmış bir yerleşim yeridir. Cumhuriyet tarihinde 2009 yılına kadar belde olan Canik, 2009 yılında ilçe olmuştur. 2020 yılı sayımına göre ise ilçenin nüfusu 101.253’tür.

İlçenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Canik Dağları’nın Karadeniz’e doğru uzantısı olan tepeler, batısında Mert Irmağı ve İlkadım ilçesi, doğusunda ise Kutlukent bulunmaktadır.

İlçenin en önemli özelliği; sanayi ve ticaret merkezi denilebilecek derecede ticari ve sanayi kuruluşları içinde barındırması ve bunların hatırı sayılır bölümünün içinde olması ve Samsun’un ekonomisine büyük katkı sağlamasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Samsun’un İlçeleri: Bafra

Samsun’un İlçeleri: Bafra

Yayınlandı

on

By

Bafra, Samsun merkezine yaklaşık 51 km mesafede bulunmakta olup SamsunSinop karayolu üzerindedir.

İlçenin doğusunda 19 Mayıs, batısında Alaçam, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Kavak, Havza ve Vezirköprü ilçeleri yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık 145 bindir. MÖ 4000’li yıllara dayanan tarihiyle Bafra, bir medeniyet beşiği konumundadır.

İlçede yapılan İkiztepe kazısıyla MÖ 4300 ve MÖ 1700 yılları arasında 2600 yıl hüküm süren medeniyetin izleri ortaya çıkartılmıştır. İlçenin adının MÖ 520’li yıllarda, Fenikeliler zamanında ticaret gemilerini yanaştığı koylara kurulan ticaret evlerine, “bafira” ya da “bavra” denilmesinden ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Verimli Kızılırmak Deltası üzerinde kurulan ilçe, tarımın da başkenti konumundadır. İlçede yılın dört mevsimi tarımın her türü yapılmaktadır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR