Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Samsun’da Ekonomi ve Yatırım

Samsun’un ekonomik yönden başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Adana, Mersin, Ankara gibi büyük ticaret ve endüstri merkezleriyle yakın ticari ilişkisi bulunmaktadır.

Yayınlandı

on

Tarım

Sulama: İlde sulanabilir tarım alanı 392.300 ha. olup, bu alanın 66.337 ha’sı sulanmaktadır. Sulanabilir tarım alanının %16’sı sulanmaktadır.

Gübre Tüketimi: İlde toplam tarım alanın %80’i gübrelenmektedir. Çiftlik gübresi genellikle fide yetiştiriciliğinde, meyve bahçelerinde kullanılmaktadır.

Bitkisel Üretim

Tarla Ürünleri: İlde ekonomik bakımdan yetiştirilen 4 ana ürün, buğday , mısır, çeltik, tütündür. Sanayi bitkisi olarak ayçiçeği tarımı yapılmaktadır. Çayır mer’a ve yem bitkileri ekilişlerinde son yıllarda artışlar olmuştur.

Hem kaliteli kaba yem açığının kapatılması, hem de meyilli arazilerde erozyonun önlenmesi bakımından yem bitkilerinin üretimi teşvik edilerek dağıtılan bedelli tohumluklarla üretici desteklenmektedir.

Meyvecilik: Fındık üretimi Merket, Terme, Çarşamba, Salıpazarı, Ayvacık, Tekkeköy, 19 Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent ilçelerinde yapılmaktadır.

Yine Merkez ve Çarşamba ilçelerinde şeftali üretimi yapılmakta ve önemli gelir kaynağı oluşturmaktadır. Diğer meyve ürünlerinin yetiştiriciliği dağınık ağaç şeklinde yapılmaktadır

Sebzecilik: İlin Bafra ve Çarşamba ovalarında geniş alanlarda sebzecilik yaygın olarak yapılmaktadır. En fazla üretimi yapılan sebzeler; domates, biber, hıyar, patlıcan, ıspanak, fasulye, kabak, lahana, pırasa, karpuz ve kavundur.

Hayvancılık

Samsun’da hayvancılık genelde aile işletmesi şeklinde yürütülmektedir. Yapılan ıslah çalışmaları sonucunda sahil ilçelerde Jersey, Jersey melezi, iç kesim ilçelerinde ise Holsteine, Montofon, Simental ile bunların melezleri ağırlıklı olarak yetiştiriliyor.

Su Ürünleri

Denizden en çok hamsi, palamut barbun, istavrit, kefal; tatlı sularda sazan, kerevit, akbalık avlanmaktadır.

Ekonomi

Samsun’un ekonomik yönden başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Adana, Mersin, Ankara gibi büyük ticaret ve endüstri merkezleriyle yakın ticari ilişkisi bulunmaktadır.

Geniş potansiyelli 3 limanı ile ithalat ve ihracat yapılabilmektedir. İlimiz limanından çelik, konsantre bakır, kuru gıda maddesi, yaş sebze ve meyva,  başlıca ihraç ürünleri olmuştur. İthal ürünleri olarak da kalsiyum fosfat, kömür, buğday, çeltik, canlı hayvan, hurda kimyevi maddeler belli başlı ürünler arasındadır.

Samsun Serbest Bölgesi

Samsun Serbest Bölgesi, Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki önemli ve modern limanının hemen bitişiğinde 73.000 metrekarelik bir alan üzerindedir.

Samsun’da Sanayi

İlimiz Azot Sanayi ile Yeşilyurt Demir Çelik İşletmesi, Afacan Plastik, Borsan gibi üretim potansiyeli ve istihdamı yüksek işletmelerle bölge için oldukça önemlidir.

Samsun ilinde gıda sanayi de büyük bir aşama kaydetmiştir. Tekstil konfeksiyon, ağaç ve mobilya, kağıt ve ürünleri, kimya ve ilaç sanayi, plastik ürünleri sanayi, sabun ve deterjan sanayi, cam ve ürünleri sanayi, kiremit ve tuğla fabrikaları, kireç sanayi, lastik ve ürünleri sanayi, demirçelik sanayi, metal eşya ve makine sanayi, oto yedek parça sanayi ile bakır ve mamülleri sanayi Samsun’un sanayisini teşkil etmektedir.

Yine Cerrahi aletler üretimi konusunda Samsun Dünyanın önde gelen şehirlerindne biri konumundadır.

Ticaret

Samsun ili orta ve doğu Karadenizin ticaret merkezi durumundadır. Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarının meydana getirdiği Çarşamba ve Bafra ovaları verimli topraklara sahiptirler. Coğrafi konum ve ulaşım durumu ekonomik potansiyeli ile Karadeniz Bölgesinin merkezi durumunda olan Samsun’da ticaret en önemli ögeyi teşkil eder.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, 1901 yılında Mutasarraf Hamdi Bey (Paşa) zamanında kurulmuştur.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, ilin ekonomisine yön veren en etkin Kamu Kurumu’dur.

Turizm

Samsun’da turizmin vazgeçilmez üçlüsü denizin, kumun, güneşin yanısıra artık birçok insanda tutku halini almış alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştirildiği alanları içiçe bulabilirsiniz.

Yakakent’ten Terme’ye kadar uzanan sahil bandı üzerinde çok güzel kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir.

Yakakent Çamgölü mevkiinde Çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle iç içe bir yaşamın sürüldüğü şirin kıyı kasabası Yakakent’de gün batımı ise görülmeye değer güzelliktedir. Terme ilçesi birde tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınların Amazonların yaşadığı yer olarak bilinir.

Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı flora ve faunası ile ülkemizin eko- turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.

Deltada, 19 Mayıs ilçesi, Yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir. Samsun, termal turizm açısından da önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik Kaplıcaları 2000 yılından beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal tesisleri Turizm Bakanlığınca termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ladik’teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya “gençlik suyu” adı verilir. Havza ve Ladik’deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Ladik- Akdağ yaylaları, Vezirköprü- kunduz dağı yaylaları yazın başka kışın başka görülmeye değer güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusu ile iç içe oluşları ve Ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanı sıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılığı, motor gezileri , kamp yapmak için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme Tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.

1997 yılından itibaren Ladik-Akdağ Yaylalarında Yayla Şenlikleri de düzenlenmeye başlamıştır. Samsun doğal güzelliklerinin yanı sıra da tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşmeleri; M.Ö. 5000 yıllarından beri sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiş Bafra İkiztepe ve bugün bile suların, galerilerini, merdivenlerini görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları, Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu Kalesi görülmeye değerdir. Samsun’da Anadolu Ahşap mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Çarşamba’daki Göğceli Cami bunların en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapa sağlam ayakta kalmıştır.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR