Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Samsun’a 1 milyar liralık yatırım: 10 yeni tramvay alınacak

Hafif Raylı Sistem’in kapasitesi Resmi Gazete’ de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla birlikte artırılıyor. Çalışma kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 10 yeni tramvay alınacak.

Yayınlandı

on

Samsun Büyükşehir Belediyesi kentte trafik ve ulaşımla ilgili sorunları ortadan kaldıracak projeleri bir bir hayata geçirirken bir yandan da ulaşım altyapısını güçlendiriyor. En fazla tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri olan Hafif Raylı Sistem’in kapasitesi Resmi Gazete’ de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla birlikte artırılıyor. Çalışma kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 10 yeni tramvay alınacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yeni temin edilecek 10 yeni tramvayla birlikte Hafif Raylı Sistem’in yolcu kapasitesinin yüzde 35 oranın da artırılacağını belirterek “Bu karar kentimiz için tek kalemde yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırım anlamına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Samsunlu hemşehrilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Kentimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı ‘Ulaşım ana planı’ sonrasında uyguladığı ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği’ projesi ile kente ulaşım alanında yeni ve son teknolojiyi içeren bir dönüşümü gerçekleştirirken bir yandan da toplu taşımayla ilgili önemli hamleler yapmaya devam ediyor. ASELSAN ile yaptığı iş birliği ile bir yıl önce Türkiye’de ilk defa hızlı şarj özelliğine sahip lityum pilli 20 elektrikli otobüsü kent içi toplu taşımada kullanmaya başlayan Büyükşehir Belediyesi, Hafif Raylı Sistem’in kapasitesini artırmak için attığı adımların olumlu geri dönüşlerini de aldı. Kentte en fazla tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri olan Hafif Raylı Sistem’in kapasitesi bugün Resmi Gazete’ de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla birlikte artırılıyor. Çalışma kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından mevcut 29 tramvaya ek olarak 10 adet yeni tramvay alınacak. Böylece hattın günlük yolcu kapasitesi 95 binden 128 bin 250’ ye yükseltilecek.

KAPASİTE YÜZDE 35 ARTACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yeni temin edilecek 10 tramvayla birlikte Hafif Raylı Sistem’in yolcu kapasitesinin yüzde 35 oranın da artırılacağını belirterek “Bu karar kentimiz için tek kalemde yaklaşık 1 milyar liralık yatırım anlamına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Samsunlu hemşehrilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Kentimize hayırlı, uğurlu olsun. Yeni tramvayların temin edilmesini üstlenen Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu’na çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu süreçte çok büyük emekleri olan Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Samsun Milletvekili Mehmet Muş’a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı, Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’a ve milletvekillerimize Samsunlular adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘KONFORLU ULAŞIM’

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan SAMULAŞ tarafından işletilen Hafif Raylı Sistem’de 2021 yılında günlük 70 bin yolcu taşıyan tramvayların, 2022 yılında ise günlük 90 bin yolcu sayısına ulaştığını belirten Başkan Demir, “Samsun’da toplu taşımada en fazla yükü göğüsleyen ulaşım tercihlerinden biri olan Hafif Raylı Sistemde şuan 32 metre uzunluğunda 24 adet, 40 metre uzunluğunda 5 adet olmak üzere toplam 29 tramvay hizmet veriyor. 2023 yılında sistemde günlük taşıdığımız yolcu sayısı Ekim ayı itibariyle 92 bin295’e kadar yükseldi. Talebe paralel olarak kapasiteyi artırmak için çalışmalar yapmıştık. Yeni tramvayların alınması noktasında bir karar aldık. Başlattığımız girişimlerin neticesinde bugün geldiğimiz noktada 10 yeni tramvayın alınacak olması sistemde çok önemli bir rahatlama sağlayacak. Kentimizde tüm alanlarda olduğu gibi toplu taşımada vatandaşlarımıza en konforlu hizmeti sunmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR