Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Samsun Türküleri: Karadeniz’in Melodik Hazinesi

Karadeniz’in dalgaları ile özdeşleşen Samsun, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda zengin kültürel mirasıyla da ön plana çıkar. Bu kültürel zenginliklerden biri de Samsun türküleridir. Samsun’un türküleri, yerel melodileri ve dokusuyla dinleyenlere Karadeniz’in mistik atmosferini hissettirir.

Yayınlandı

on

Samsun, türküleriyle de adından söz ettiren bir şehirdir. Bu türküler, genellikle Karadeniz’in hüzünlü ama bir o kadar da coşkulu ruhunu yansıtır. Samsun türkülerinin derin kökleri, bölgenin tarihi, kültürü ve yaşam tarzının bir yansımasıdır.

Samsun Türkülerinin Melodik Ahengi:

Samsun’un türkülerinde kendine özgü bir melodik ahengi bulunur. Genellikle kemençe, bağlama, davul ve zurna gibi geleneksel enstrümanlar eşliğinde söylenen bu türküler, Karadeniz’in coğrafyasına özgü makamları ve ritimleri barındırır. Dinleyicilerini hemen bir Karadeniz kasabasının dar sokaklarında dolaşıyormuş hissine sürükler.

Samsun Türkülerinde Tema:

Samsun türkülerinin temaları genellikle aşk, özlem, doğa ve günlük yaşamla ilgilidir. Bu türkülerdeki sözler, geleneksel yaşam tarzını, denizle iç içe geçmiş günlük hayatı ve Karadeniz insanının duygusal derinliklerini yansıtır. Aynı zamanda, tarihi olayları ve kahramanlık hikayelerini anlatan türküler de Samsun repertuarında önemli bir yer tutar.

Samsun Türkülerinin Tanınmış İsimleri:

Samsun’un türkü geleneğinde yetişmiş birçok ünlü sanatçı bulunmaktadır. Bu sanatçılar, kendilerine özgü yorumları ve söyleyişleriyle Samsun türkülerini geniş kitlelere tanıtmışlardır. Samsun’un türküleri, bu sanatçıların dilinden, tınısından ve yorumundan dinleyiciyle buluşarak unutulmaz anılar bırakır.

Samsun Türkülerinin Toplumsal Yansımaları:

Samsun türküleri, sadece müzikal bir ifade aracı olmanın ötesinde, toplumsal ve kültürel birer belge niteliği taşır. Bu türküler, bölgenin tarihini, yaşam tarzını ve toplumsal dinamiklerini günümüze taşıyan önemli birer kaynaktır. Aynı zamanda, Samsun’un güzelliklerini ve zorluklarını dile getirerek, bu toprakların insanının duygusal derinliklerine ışık tutar.

Samsun türküleri, Karadeniz’in nağmelerini yüreklerimize dokundururken, geleneksel kültürünü de gelecek kuşaklara taşımanın aracı olmuştur. Bu türküler, Samsun’un zengin müzikal mirasını yaşatmak ve geleceğe aktarmak adına kıymetli birer hazinedir. Dinleyenleri sürükleyici bir melodi yolculuğuna çıkaran bu türküler, Karadeniz’in sesini duyurarak Türk müziğine eşsiz bir renk katmaktadır.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR