Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, 2024 bütçesini yerden yere vurdu

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, 2024 bütçesine karşı olduklarını söyledi. Bu bütçede ayrıcalıklı bir azınlığın olduğunu ancak gariban, fedakâr ve cefakâr milletimizin olmadığını belirten Karaman, bütçede yandaşların, rantiyecilerin, rüşvetçilerin, tefecilerin, işbirlikçilerin, lobicilerin ve dış güçlerin olduğunu kaydetti.

Yayınlandı

on

TBMM Genel Kurulu’nda, söz alan Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, konuşmasına Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde şehit olan 12 askere rahmet dileyerek başladı. Karaman, yaralılara acil şifalar, milletimize başsağlığı dileklerinde bulundu.

Bu yılki bütçe açığı 21 yıldaki toplam bütçe açığından daha fazla

İktidar partisi milletvekillerinin bu bütçeye niçin “evet” dediklerini anlamadığını söyleyen Karaman, ‘‘Bakınız, bir bütçenin en önemli sonucu nedir? O bütçenin denk bütçe olmasıdır yani gelirlerin ve giderlerin birbirini karşılamasıdır yani iktidarın bir yıl boyunca yapacağı bütün harcamaların o yıl elde edeceği gelirlerle karşılanabilmesidir. Peki, önümüze gelen bu bütçe böyle mi? Maalesef, hayır. Yirmi bir yıllık iktidarınız boyunca hazırladığınız hiçbir bütçede böyle bir hedefi tutturamadınız, daha doğrusu böyle bir derdiniz olmadı veya olamadı. Geçen süre zarfında 21 tane bütçe yaptınız ve bu bütçelerin hiçbirinde denk bütçe oluşturamadınız, 22’incisini önümüze getirdiniz ve sonuç aynı. Hazırladığınız 21 bütçe yirmi bir yılda 2 trilyon liraya yakın açık verdi, şimdi 22’incisi önümüzde ve öngördüğünüz bütçe açığı 2,6 trilyon lira, yirmi bir yıldaki toplam bütçe açığından daha fazla bir bütçe açığı; yazık, günah.’’dedi.

Dış güçlerin kölesi haline getirdiniz

Rant çevreleri tarafından devlet kaynaklarının gasbedildiğini, faiz lobileri ve modern tefeciler olan bankalar eliyle vatandaşın emeğinin sömürüldüğünü dile getiren Karaman, ‘‘Refah, huzur, güven, adalet ve kalkınma vadederek geldiğiniz iktidarınızda hem devleti hem de milleti daha fazla sefalete, daha fazla yoksulluğa ve çöküşe mahkûm ettiniz; bu sözlerim için kızmayın zira tüm bu rakamlar sizin verdiğiniz rakamlar. Tek başına sürdürdüğünüz yirmi bir yıllık iktidarınızda beklenen kalkınma bir türlü gerçekleşmediği gibi temsilcisi olduğunuz faizci, kapitalist ekonomi politikalarınız adil bir paylaşımı ve adaletli gelir dağılımını da maalesef sağlayamadı. Faiz-enflasyon-borç sarmalında devleti o çok yakındığınız dış güçlere esir ettiniz, vatandaşı da o dış güçlerin kölesi hâline getirdiniz.’’ ifadelerini kullandı.

Çay – Simit hesabı

Karaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1993 yılında Refah Partisi’nde siyaset yaparken Başbakan Tansu Çiller iktidarını ‘Çay-simit’ hesabı ile eleştirdiği konuşmasını hatırlatarak, şunları kaydetti; ‘‘Bir kez daha, ne yazık ki alım gücü de tarihe düşüşte; iktidara geldiğinizde beğenmediğiniz o asgari ücretle 6,5 çeyrek altın alınabiliyorken bugün “cumhuriyet tarihinin en yükseği” diye övündüğünüz 11 bin lirayla sadece 3,5 çeyrek altın alınabiliyor. Meşhur bir çay-simit hesabı vardı -hatırlarsınız herhâlde- gelin, beraber yapalım: 3 çocuklu 1 aile, 3 öğün sadece çay ve simitle karnını doyursa kişi başı 20 liradan günde 300 lira, ayda 9.000 lira; asgari ücret ne kadar? 11 bin lira. Soruyorum size: Kirayı kim ödeyecek? Çocukların okul masrafını kim ödeyecek? Giyecek masraflarını kim ödeyecek? Elektriği, suyu, doğal gazı kim ödeyecek değerli arkadaşlar? Bunu kimin söylediğini hepiniz çok iyi biliyorsunuz. İşçi ne yapsın? Memur ne yapsın? Emekli ne yapsın? Çiftçi ne yapsın, nasıl yaşasın? İnsan onuruna yarışır bir hayat sürmeyi bu insanlara çok görüyorsunuz, ayıp değil mi, günah değil mi?’’

Daha fazla sefalet, daha fazla yoksulluk

Faizlerin 1990’lı yıllardaki gibi yükseldiğine dikkat çeken Karaman, faizlerin yüzde 50’lilere yaklaştığını dile getirerek, merkezî yönetim borç stokunun 6,5 trilyonu aştığını söyledi. 2024 bütçesinin Amerika ve Avrupa bakanlarını memnun ettiğini ve iktidarın bu bütçe ile ‘dış güçlerin’ taşeronluğunu yaptığını belirten Karaman, ‘‘Vergi yükü günden güne artmakta, ödeyeceğimiz borç faizi ise 15 bakanlığımızın bütçesini geçmiş durumda. Tüm rakamlara karşı yatırıma ayrılan bütçe sadece 1,5 trilyon. Vatandaş bu kadar yükün altından kalkamıyor ve inim inim inliyor; unun bir sonucu olarak borcunu ödeyemiyor, maddi imkânsızlıklar nedeniyle ciddi bir bunalım hâli yaşıyor. Bu durum, iflasları, suçları, ahlaki değerlerin kaybını ve nihayetinde toplumsal bozulmayı da beraberinde getiriyor. Bugün icra dosyası sayısı 22 milyona ulaşmış, hırsızlık yüzde 39’la en çok işlenen suçlar arasına girmiş. Aslında iktidar olarak yapmanız gereken bütçeyle toplumun her kademesindeki sorunlara çözüm, taleplere cevap vermek olmalıyken ne yazık ki siz bütçeyle rantiyecileri, lobileri ve birtakım azınlığı memnun ediyorsunuz. Yüksek faizle borçlandınız, Amerika ve Avrupa bankalarını memnun ediyorsunuz, sizin deyiminizle “dış güçler”e taşeronluk yapıyorsunuz. Kıymetli arkadaşlar, iktidarınızda bir vatandaşın borcu 4 bin liradan 77 bin liraya çıkmış, yetmemiş, alım gücü yüzde 50 azalmış. Bu ekonomik gerçekliklerin olduğu bir ortamda refah olmaz, kalkınma olmaz, adalet olmaz; olacak olan şey daha fazla sefalet, daha fazla yoksulluk.’’ şeklinde konuştu.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR