Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

Kurupelit Marina Projesi Samsun’a ihanettir

SAOB Toplantısında Kurupelit Marina Tartışıldı

Yayınlandı

on

Kurupelit Marina Projesine karşı çıkma nedenlerini anlatan SAOB Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü Cevat Öncü, projenin Samsun‘a ihanet anlamı taşıdığını söyledi.

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB), Ekim ayı toplantısını Dönem Koordinatörü ve Sözcüsü Cevat Öncü Başkanlığında İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan İpek’in konuk olarak katıldığı toplantının ana gündem maddesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı Kurupelit Marina projesi oldu.

SAOB üyeleri, teknik ve bilimsel verileri kullanarak Kurupelit Marina’nın olası çevresel etkilerini detaylı şekilde değerlendirdi. Projenin detayları hakkında Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yle de fikir alışverişinde bulunuldu.

KURUPELİT MARİNA PROJESİ SAMSUN’A İHANET ANALAMI TAŞIYOR

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) tarafından hazırlanan ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın İstanbul’da düzenlediği kongrede bildiri olarak sunulan raporda projenin kent için olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Öncü, “Raporda yeni mendireğin doğu tarafında belli bölgelerde 2040 yılına kadar 40-50 metre içeriye doğru sahil oyulmaları olabileceği belirtiliyor. Projenin o bölgeye yani Samsun’a ihanet anlamı taşıyabileceği, o raporda açıklanmıştı. Bugünkü proje biraz daha farklı görünüyor ama temel çıkış noktası aynı. Yeni planlanan marina için düzenlenen tavsiye raporunda belirli aralıklarla dip taraması yapılması gibi tavsiyeler var. Zaten orada bir marina var. Dönemin koşullarında 10 milyon doların üzerinde bir maliyetle inşa edildi. Marinaya yazık etmeyelim. Dolguyla kazanılacak yaklaşık 200 bin metrekarelik alanın belirli koşullarla yapılaşmaya açılacak olmasını rant odaklı bir yaklaşım görüyoruz. Bu konuda bir süreç yaşanacak. Biz SAOB paydaşları olarak kendi ilgi alanımızda yer alan konuları bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirerek çekincelerimizi bir rapor haline getirecek ve ilgili yerlere ulaştıracağız” diye konuştu.

BAŞKAN DEVECİ: DENİZ KÜLTÜRÜNE KARŞI BİR ANLAYIŞ

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, projenin ekolojik etkilerinin yanı sıra sahilin doğal yapısına zarar vererek ailelerin deniz zevkine ket vuracağını ileri sürerek, “Atakum’un sahilini ortadan kaldıracak, Taflan ve diğer yerlerde yaşanan örneği Atakum’a taşıyacak, deniz kültürüne karşı bir anlayışın devamı bu. Onun için kentte hem sivil örgütlerinin hem de meslek odalarının hem akademik hem de toplumsal olarak karşı çıkarak örgütlenmesini sağlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

İSHAK MEMİŞOĞLU: YENİ BİR ÖNERME YOK

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Kent İzleme Komitesi Üyesi İshak Memişoğlu, “Plan raporunda yeni projede 4 metreye kadar dip taraması yapılması gerektiği belirtiliyor. 10 yılda bir dip taraması yapılması gerekecek. On yıl tahmini bir rakam. Değişebilir. Eski marina da tarandığı zaman aynı işlevi görebilir. Bu projede dolgu çalışmasına ağırlık veriliyor. Onun haricinde ortada yeni bir önerme yok. Yasal süreci takip ederek gerekli itirazlarımızı yapacağız” diye konuştu.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR