Sosyal Medya Hesaplarımız

Samsun Haber

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Talak : 6 Şubat Depremleri Sonrası Alınmayan Tedbirler Toplumsal Travmaya Neden Oluyor

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümü üzerine yaptığı açıklamada, 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği ve binlerce binanın yıkıldığı bu felaketin ardından alınmayan tedbirlerin toplumsal travmaya neden olduğunu belirtti. Başkan Talak, depremlerin teknik sebeplerini sıralayarak, siyasi iradenin sorumluluktan kaçındığını ve yapılaşma sistemini değiştirmek için gerekli adımları atmadığını vurguladı.

Yayınlandı

on

Şubat 2023 depremlerinin ardından geçen bir yıl içinde alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu ifade eden TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Talak, toplumsal travmanın uzun yıllar devam edeceğine dikkat çekti. Depremlerin büyüklüğü, şiddeti ve etkileri açısından beklentileri aşan bir felaket olduğunu belirten Talak, ülkemizin yaşam alanlarının kırılganlığı konusunda dünya genelinde olumsuz bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Marmara depremlerinin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen atılan adımların yetersiz olduğunu dile getiren Hüseyin Talak, Elazığ ve İzmir gibi daha önceki depremlerde yaşanan zafiyetlerin Şubat 2023 depremlerinde de tekrarlandığını ifade etti. Kamu gücünün afet sonrası yardım ve hizmetlerde yetersiz kaldığını ve geçmiş deneyimlerden ders alınmadığını belirten Talak, toplumsal dayanışma ve gönüllü çalışmaların eksiklikleri gidermeye yönelik çabaları desteklediğini söyledi.

Geçici yerleşim alanlarının kurulamaması, enkaz kaldırma işlemlerinin aksaması, altyapı hizmetlerinin sağlanamaması gibi sorunların hala devam ettiğini vurgulayan Talak, özellikle Antakya gibi depremin en çok etkilediği bölgelerde temel insani ihtiyaçlara yönelik sorunların çözülmediğini ifade etti.

Siyasi iktidarın deprem sonrası kentlerin yeniden inşası konusundaki sözlerinin geride kaldığını belirten Talak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın raporlarına göre orta ve hafif hasarlı yapılar hariç olmak üzere, deprem bölgesindeki 11 ilde toplam 674 bin 416 bağımsız bölümün yıkıldığını veya yıkılacağını ifade etti. Ancak TOKİ’nin verilerine göre bu ihtiyaca yönelik yapılan konut sayısının söz verilen 650 binin çok gerisinde olduğunu belirtti.

Hüseyin Talak, her büyük depremde olduğu gibi Şubat 2023 depremlerinde de yaşanan yıkımın teknik nedenlerini zayıf zemin koşulları, malzeme zafiyetleri, konstrüktif zafiyetler, yapı düzensizlikleri, bilinçsiz tadilat ve müdahaleler, yıpranmışlık ve bakımsızlık olarak sıraladı. Bu teknik sebeplerin ötesinde sistemsel zafiyetlerin olduğunu belirten Talak, siyasi iradenin bu sorumluluğu üstlenmekten kaçındığını ve yapılaşma sistemini değiştirmek için somut adımlar atmaktan kaçındığını ifade etti.

Türkiye’nin 10 milyonluk yapı stokunda önemli oranda riskli yapı bulunduğunu belirten Talak, bu riskin yıllardır bilindiğini ancak yapılan imar aflarıyla bu riskin daha da arttığını söyledi. Rant odaklı imar düzeni ve cezasızlık nedeniyle kaçak yapılaşmanın önünün açıldığını ifade eden Talak, kentsel dönüşümde kamu yararının gözetilmesi ve yapı denetim sisteminin revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun Haber

İlkadım’da Saadet Partisi Meclis Üyesi aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi adayları netleşti.

Yayınlandı

on

By

2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi adaylarının isimleri netleşti. İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan’ın listesinde yer alan isimler belli oldu.

Saadet Partisi, İlkadım Belediye Meclis Üyesi adaylarının isimlerini Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Muhammed Okutan’ın Belediye Meclis Üyesi aday listesinin birinci sırasında Saadet Partisi İlkadım İlçe Başkanı Tevfik Özer yer alırken, ikinci sırada Yeniden Refah Partisi İlkadım Kurucu İlçe Başkanı Mahir Kul’un yer alması dikkat çekti.

Saadet Partisi İlkadım Meclis Üyesi Asil Listesi;

 1. Tevfik ÖZER
 2. Mahir KUL
 3. Mehmet Ali KAVAKLI
 4. Yunus ALTUNDAL
 5. Samet ACAR
 6. Kemal ÇAKIR
 7. Ümit KAHVECİ
 8. Murat ÇON
 9. Ramazan AKYÜZ
 10. Muhammed Oğuzhan AKPINAR
 11. Kenan GÜMÜŞ
 12. Müberra Betül KARAMAN
 13. Arzu MIRIK
 14. Abdullah ALTUNGEYİK
 15. Cemil OKUMUŞ
 16. Ahmet KELEŞ
 17. Recep BAŞ
 18. Fatih YAZBAHAR
 19. Hakan PURÇ
 20. Kadir KORKMAZ
 21. Yasin ÖZDEMİR
 22. Ahmet Mücahid YILDIZ
 23. Cemil BODUR
 24. Hüseyin ŞİMŞEK
 25. İsmet Kenan SOYSAL
 26. Murat YİĞİT
 27. Abdullah BAHŞİŞ
 28. Ersin BAŞ
 29. Fatih ÖZKAN
 30. İlyas GÜLÜNAY
 31. Onurhan AS
 32. Enes KARAPELİT
 33. Yalçın BÜYÜK

Kontenjan

 1. Necati YUSUFOĞLU
 2. Faruk Emin EREN
 3. Erdal YILMAZ
 4. Muhammed Ali ŞAHİN

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Muhammed Okutan kimdir ?

Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan Adayı Muhammed Okutan, kimdir?

Yayınlandı

on

By

1984 Yılında dünyaya gelen Muhammed OKUTAN ilköğrenimini Samsun Belediye İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun Anadolu İmam Hatip lisesinde tamamlamıştır.

 Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Okutan, Cerrahi Alet üretimi, Tıbbi Cihaz üretimi ve inşaat Sektöründe faaliyet gösteren işletmeler kurarak iş hayatını sürdürmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında görev alan Okutan, Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkan Yardımcısı, Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanlığı, Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Merkez Bölge Başkanlığı, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcılığı ve Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Halen İlim Yayma Cemiyeti Samsun başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

İlkadım ilçemizi daha güzel bir geleceğe taşımak adına 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saadet Partisi İlkadım Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Okutan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

Samsun Haber

Serdar Şen Kimdir?

Saadet Partisi’nin Atakum’dan aday gösterdiği Serdar Şen kimdir?

Yayınlandı

on

By

Saadet Partisi‘nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atakum Belediye Başkan Adayı olan Serdar Şen kimdir? Serdar Şen hakkında merak edilenler…

Serdar Şen kimdir?

1984 yılında Samsun’da dünyaya gelen Serdar Şen, İlköğrenimini Taflan Yalı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise 23 Nisan Ortaokulu’nda tamamladı.

Atakum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunu olan Şen, Samsun Yelken Kulübü’nde milli sporcu olarak yeteneklerini sergiledi.

Askerlik görevini İstanbul Deniz Harp Okulu’nda tamamladı ve ordu milli takımında yer aldı.

İnşaat sektöründe kariyerine 2006 yılında kendi şirketini kurarak başladı.

Saadet Partisi Atakum Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Şen, 2009 seçimlerinde Saadet Partisi Atakum Belediye Meclis Üyesi Adayı, 2014 ve 2019 yıllarında ise Saadet Partisi Atakum Belediye Başkan Adayı oldu.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Atakum Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Serdar Şen, iş dünyasındaki başarıları ve toplumsal çalışmaları ile tanınmaktadır.  Evli ve iki çocuk babasıdır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR