Sosyal Medya Hesaplarımız

Sağlık

Sağlık Bakanlığı personel alımı başladı mı? Başvurular ne zaman alınacak?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam etmek üzere 27 bin personel alımı yapacağını geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de duyurdu. Başvuru yapmak isteyenler başvuru şartlarını, kadro dağılımlarını merak edip araştırmaya başladı. Peki Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru başladı mı, ne zaman başlayacak? Şartlar neler? İşte detaylar…

Yayınlandı

on

Sağlık Bakanlığı personel alımı kadro dağılımı belli oldu. 27 bin personel alımı ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde hastane, tıp merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve diğer birçok sağlık kuruluşunda alım yapılacak. Peki, Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ne zaman yapılacak, başvuru tarihi ve şartlar neler?

27 BİN SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ALINACAK

Cumhurbaşkanı kararı ile 2024 yılında sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek personel sayısı belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan karara göre, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli yürütülebilmesi amacıyla 2024 yılında uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 bin olarak tespit edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Sağlık Bakanlığı 27 bin sağlık personeli alımı başvuru tarihleri henüz belli olmadı.

SAĞLIK BAKANLIĞI 27 BİN PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Açıklanan branşlar için ayrı ayrı belirlenecek başvuru şartları da henüz belli olmadı. Detaylarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları takip ediliyor.

KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI BELLİ OLDU

Diyetisyen (1)

Ebe (9)

Hemşire (2)

Sağlık Memuru (25)

Sağlık Teknikeri (1)

Tabip (3.498)

Uzman Tabip (23.464)

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Sağlıklı Bir Hayat İçin 7 Temel İlke

Bu yazı, sağlıklı bir hayat için temel prensiplere odaklanıyor: Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku, stresten kaçınma, su tüketimi, sigara ve alkol sınırlaması, rutin sağlık kontrolleri. Bu önerilere uymak, genel sağlığı iyileştirebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Yayınlandı

on

By

Sağlıklı bir hayat tarzı sürdürmek, beden ve zihin sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. Hayatınızı daha iyi yaşamak, enerjinizi artırmak ve uzun vadeli sağlık sorunlarını önlemek için dikkat etmeniz gereken bazı temel unsurlar bulunmaktadır. İşte sağlıklı bir hayat için önemli olan birkaç anahtar nokta:

1. Dengeli Beslenme:

Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biri dengeli beslenmedir. Her öğünde tüm besin gruplarından yeterli miktarda almak önemlidir. Meyve, sebze, protein, tam tahıl ve sağlıklı yağları içeren bir diyet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar.

2. Düzenli Egzersiz:

Fiziksel aktivite, vücudu güçlendirmenin ve zihinsel sağlığı iyileştirmenin harika bir yoludur. Haftada en az 150 dakika orta şiddetli egzersiz yapmak, kalp sağlığınızı destekler, kilo kontrolünü sağlar ve stresi azaltır.

3. Yeterli Uyku:

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için yeterli uyku almak önemlidir. Uyku, vücut onarımı ve yeniden enerji kazanımı için gereklidir. Günde 7-9 saat arası uyku, genel sağlık ve zindelik için idealdir.

4. Stresten Kaçınma:

Stres, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Rahatlamak için meditasyon, yoga veya hobiler gibi stres yönetimi tekniklerini uygulamak önemlidir.

5. Su Tüketimi:

Vücudunuzu iyi çalışır durumda tutmak için yeterli su içmek önemlidir. Günlük su tüketim miktarı kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak değişse de, genellikle ortalama 2-3 litre su içmek önerilir.

6. Sigara ve Alkolün Sınırlanması:

Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu alışkanlıklardan kaçınmak veya sınırlamak, uzun vadeli sağlığınızı korumak için önemlidir.

7. Rutin Sağlık Kontrolleri:

Düzenli sağlık kontrollerine gitmek, potansiyel sağlık sorunlarını erken teşhis etmek ve tedaviye başlamak açısından kritiktir. Kan basıncı, kolesterol düzeyleri ve diğer önemli parametrelerin düzenli kontrolü önemlidir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, sadece fiziksel sağlığınızı değil, aynı zamanda genel yaşam kalitenizi de artırabilir. Bu önerilere uyum sağlamak, enerjinizi artırabilir, stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve uzun vadeli sağlığınızı koruyabilir. Unutmayın, küçük adımlarla başlamak ve kademeli olarak alışkanlıklarınızı iyileştirmek, sürdürülebilir bir sağlıklı yaşam için önemlidir.

DAHA FAZLA OKU

Sağlık

Hastane doluluk oranları arttı | Sağlık Bakanı İstanbul’a dikkat çekti

Yayınlandı

on

By

Artan solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastaneye yatış oranları da artıyor. 

Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde.” derken şu an endişe edilecek bir durum olmadığını belirtti. 

“EN SIK GRİP, RSV VE COVİD-19 GÖRÜLÜYOR”

Geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı, en sık grip yani influenza, sonra RSV ve Covid-19’un görüldüğünü belirtti. 

Hastane doluluk oranları hakkında da bilgisi veren Bakan Koca, servis yatağı doluluk oranımız ortalama yüzde 65 olduğunu yoğun bakım yataklarında ise doluluk oranı yaklaşık yüzde 72 olduğunu söyledi.

EN FAZLA ARTIŞIN OLDUĞU İL İSTANBUL

“Geçen yıla göre artış var” diyen Koca İstanbul‘a da dikkat çekti. 

Koca, “İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83. Yani en fazla artışın olduğu il İstanbul. İstanbul’daki bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.” dedi. 

DAHA FAZLA OKU

Sağlık

X hastalığı nedir, bir sonraki pandemiye ne kadar hazırlıklıyız?

Geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda sağlık sektörü liderleri, “X hastalığı” olarak adlandırılan yeni bir küresel salgın için hazırlık yapmanın önemini konuştu.

Yayınlandı

on

By

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covid-19 salgını sırasında meydana gelen yıkımı, sağlık sistemlerinin çöküşünü, küresel ekonomideki kayıpları yeniden yaşamamak için hazırlık yapmanın önemini daha önce de vurgulamıştı.

Peki “X hastalığı” nedir ve yeni bir pandemiye ne kadar hazırlıklıyız?X hastalığı nedir?Öncelikle X hastalığı gerçek bir hastalık değil.

Bu, bir salgına veya birden fazla ülkeye veya kıtaya yayılması halinde pandemiye neden olabilecek, şu anda bilinmeyen bulaşıcı hastalıklara atıfta bulunmak için WHO tarafından benimsenen varsayımsal bir terim.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR