Sosyal Medya Hesaplarımız

Ekonomi

Dolar kurunda 21 yıl sonra bir ilk!

Türk lirasının yaşadığı rekor kayıplarının önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasında biriken toplam para 3 trilyon 282 milyar 371 milyon liraya ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Yayınlandı

on

Dolara endekslenen mevduat, 2002 yılında yürürlüğe konulan dalgalı kur rejiminden bu yana ülke sınırları içerisinde görülen en büyük döviz birikimi olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin fiilen yürürlüğe girdiği 2018 yılının ardından hızlı bir artış gösteren dolar kuru, 2021 yılının son çeyreğinde önlenemez bir yükseliş gerçekleştirirken, AKP iktidarı Türk lirasının yaşadığı rekor kaybın önüne Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması ile geçmeye çalışmıştı.

21 YILIN REKORU KIRILDI

Yatırımcıların birikimlerini dolar karşısında koruyan bu uygulama, aynı zamanda faiz avantajı da getirirken, uygulamanın Hazine’ye getirdiği yük ise ekonomistler arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK) tarafından yayınlanan haftalık bültene göre 4 Ağustos 2023 itibariyle KKM havuzunda biriken toplam paranın büyüklüğü 3 trilyon 282 milyar 371 liraya ulaşarak tarihi bir rekor kırarken, uygulama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ‘liralaşma’ olarak sunulmasına karşın ekonomistler, söz konusu paranın tamamen dolara endeksli oluşunu gerekçe göstererek ‘dolarizasyon’ uyarısında bulunmaya devam ediyor.

Hükümet ve TCMB kaynakları söz konusu mevduatı Türk lirası olarak sunmasına karşın uzmanlar, havuzdaki paranın tamamen dolara paralel arttığına dikkat çekerek, hesaplamalarda mevduatın dolar olarak dikkate alınması gerektiğini belirtti. Bu durumda 100 milyar doları aşan KKM paraları, Türkiye’de dalgalı kur rejiminin uygulanmaya başladığı 2002 yılından bu yana tüm zamanların rekorunu kırmış durumda.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SINAVI KUR KORUMALI MEVDUAT”

Yılın ilk çeyreğinde Hazine’ye rekor bir yük getiren KKM için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni çıkış yolları aradığı iddia edilirken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı açıklama ile şu anda KKM’nin sonlandırılması gibi bir planlarının olmadığını ilan etti.

Ekonomi dünyasından söz konusu uygulamaya yönelik eleştirel yaklaşımlar gelmeye devam ederken, birçok ekonomist ise KKM’nin tasfiyesi konusunda soğukkanlı bir yaklaşımın zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Dolar cinsinden KKM hesaplarında biriken para 100 milyar doları aşarken, uygulamaya son verilmesi halinde Türkiye’de bu büyüklükte bir döviz rezervinin mevcut olmayışı nedeniyle ödeme krizinin yaşanma ihtimaline vurgu yapan ekonomist Alaattin Aktaş, mevcut ekonomi yönetiminin gelecek aylarda en büyük sınavının da KKM olacağını iddia etti.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Emeklilerin maaş farkı ödemesi başladı

Yapılan zam nedeni ile hayal kırıklığına uğrayan emekliler için fark ödemesi başladı.

Yayınlandı

on

By

Emeklilerin ek zam ödeme takvimi belirlendi ve yaklaşık 13.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisini kapsayan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ödemeler başladı

Ödemeler bugün itibariyle SSK emeklileri için başlamış durumda. Bağ-Kur emeklilerinin ödemeleri ise yarın gerçekleştirilecek.

Fark banka hesaplarına yatacak

Fark tutarları, hak sahiplerinin aylıklarını aldıkları banka hesaplarına yatırılacak.

DAHA FAZLA OKU

Ekonomi

Atilla Yeşilada, 2024’ü işaret etmişti! Otomobil fiyatları düşüyor!

Türkiye’deki araba fiyatları zirveye çıkarken, Atilla Yeşilada geçtiğimiz yıl, sabredin “Bedava verecekler” demişti. Sarı sitede fiyatlar düşmeye başladı. ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda 879 bin 146 TL olan ortalama otomobil fiyatı Aralıkta 860 bin 480 TL’ye geriledi. Bunun üzerine Atilla Yeşilada “daha da düşecek” diyerek araba alacaklara müjde dağıttı.

Yayınlandı

on

By

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) sahibinden.com’da yayınlanan ilanları analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimleri incelendi.

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 5 DÜŞTÜ

Rapora göre, ortalama satılık otomobil cari fiyatı 2023 yılının Kasım ayına kıyasla ise yüzde 2,1 azaldı.  Aralık ayında ise ortalama otomobil fiyatı 860 bin 480 TL oldu. Benzer şekilde, otomobil reel fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 artarken, bir önceki aya göre yüzde 5 düştü.

879 BİN 146 TL’DEN 860 BİN 480 TL’YE GERİLEDİ

paraanaliz.com’un haberine göre, Ortalama otomobil fiyatı, Ekim ve Kasım aylarında olduğu gibi Aralık ayında da düştü. Kasımda 879 bin 146 TL olan ortalama otomobil fiyatı Aralıkta 860 bin 480 TL’ye geriledi. Benzer şekilde otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da geriledi. Kasımda yüzde 76,2 olan yıllık artış oranı Aralıkta yüzde 65,9’la tamamladı.

BEKLEYİN, BEDAVAYA VERECEKLER

Ekonomist Atilla Yeşilada, sosyal medya X hesabından araba alacakları rahatlatacak bir paylaşımda bulundu. Yeşilada, “Durun bunlar daha iyi günleri. Fiyat çok, çok daha fazla düşecek” ifadelerine yerdi verdi. Yeşilada geçtiğimiz sene yine otomobil piyasasıysa ilgili çarpıcı iddialarda bulunarak, “2. el otomobil almak isteyen 2024’ü beklesin! Bekleyin, bedavaya verecekler” demişti. 2024 yılının ilk çeyreğinde fiyatlar düşmeye başladı.

DAHA FAZLA OKU

Ekonomi

Sıfır otomobil asgari ücretliye hayal! Her yıl tablo daha da kötüye gidiyor

Araba almak isteyen asgari ücretli bir çalışanın hayali her geçen yıl bir daha imkansız hale geliyor. Son yapılan hesaplamalara göre asgari ücretli vatandaşın sıfır otomobil alabilmesi için 47 maaşını vermesi gerekiyor.

Yayınlandı

on

By

Bu bir yıllık süre zarfında asgari ücret yüzde 49 artarken, en ucuz otomobil fiyatı yüzde 116 yükseldi. Bu da asgari ücretli bir çalışanın Türkiye’de satışta olan en ucuz sıfır otomobili alması için yemeden içmeden 47 maaşını ayırması anlamına geldi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sonrası alım gücündeki düşüş, asgari ücretlilerin finansal durumunu daha da olumsuz etkiliyor. Asgari ücret artışları enflasyonu katlarken, Türkiye’nin en çok satan otomobilinin fiyatı Ocak 2023’te 376 bin 900 lira iken, Ocak 2024‘te 815 bin liraya yükselerek yüzde 116’lık bir artış gösterdi. Ancak asgari ücret bu artışa ayak uyduramadı.

SIFIR ARABAYA YÜZDE 116,  ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 49 ZAM

Her geçen yıl daha da zorlaşan ekonomik koşullar, Türkiye’de asgari ücretle çalışan vatandaşların sıfır otomobil sahibi olma hayallerini ertelemelerine neden oluyor.  Türkiye’de sıfır otomobil sahibi olmak isteyen bir asgari ücretlinin Temmuz 2023 sonrasında maaşını 32 ay boyunca biriktirmesi yeterliydi. Ancak yüzde 49 artan asgari ücret karşısında, en ucuz otomobili alabilmek için şimdi çok daha fazla aya ihtiyaç duyuluyor. 

SIFIR ARABA İÇİN 47 AYLIK MAAŞ ANCA YETİYOR

Temmuz 2023’te 11 bin 402 lira olan asgari ücret, 2024 için 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Bu durumda, asgari ücretli bir bireyin yemeden içmeden, hiçbir masraf yapmadan en ucuz sıfır otomobili alabilmesi için geçen süre 32 aydan 47 aya çıktı.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR