Sosyal Medya Hesaplarımız

Eğitim

KPSS’de Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Hazırlanmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her yıl milyonu geçen bir sayıda memur adayı arkdaşlarımız KPSS sınavında iyi bir puan alıp atanmak istiyor. Ama gel görelim ki sadece çok istemekle KPSS’de yüksek bir puan alınamıyor. Sınava girenlerin çoğu yanlış çalışma stratejileri yüzünden istediği puanı alamıyor. Biz de “Kpss’ye çalışırken nelere dikkat edilmeli, KPSS’ye nasıl çalışılmalı, Kpss’de yüksek puan almak için nasıl bir yol izlenmeli” sorularına cevap vermek için bu yazıyı kaleme aldık. Şimdi okuma zamanı…

Yayınlandı

on

1. Haftalık, aylık ve yıllık çalışma porgramını hazırla

İster Kpss için olsun ister herhangi başka bir sınav için olsun en vazgeçilmez koşul planlı ve programlı olmaktır. Planlı ve programlı olmayan insan, bataklıkta patinaj yapan arabaya benzer. Hareket eder durur ama asla ilerleme kaydetmez. Onun için ilk işin kendine uygun haftalık, aylık ve yıllık çalışma programı hazırlaman.
Çalışma programı hazırlarken mutlaka esneklik payı da vermeyi ihmal etme. Çünkü hayatta işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Herhangi olumsuz bir durumda “bütün programım mahvoldu” stresini yaşamaman için programda esneklik payını asla unutma.
Haftalık ders programında hangi gün hangi sıra ile hangi dersleri çalışacağını belirle.
Aylık ders programında haftalık programda yapılması gereken düzenlemeleri ve değişiklikleri planla.
Yıllık planda ise aylık programlarını her aya göre düzenle.

2. Her gün en az iki derse çalış

Her gün en az ki derse göz atmazsan bütünsel olarak ilerlemen mümkün olmaz. En az diyoruz çünkü iki ders bile yetersiz gelebilir. Esasen olması gereken bir hafta içinde tüm derslere iki defa vakit ayırman. 
Her gün çalıştığın dersin konusunu eğer ki çok uzun bir ünite değilse bitirmeye gayret et. 

3. Kısa konu çalışması yap, konu anlatımında teferruatlarla fazla vakit kaybetme

Kpss öğrencilerinin belki de yaptıkları en büyük hata konu anlatımına fazla vakit ayırmaları. Öğrencilerin çoğu konuların teferruatlarında kaybolup gidiyorlar. Kpss için yüzeysel bir konu anlatımı yeterli gelir. Konu anlatımı çalışırken size düşen can alıcı noktalara önem vermeniz ve onları iyice öğrenmeniz. İnanın ÖSYM de zaten derinlere inip de sizlere soru sormaz.

Kısa konu tekrarından sonra uygulamamızdaki o konu ile soru cevap testlerini mutlaka çöz. Soru cevap testleri ile öğrendiklerini hızlı bir şekilde pekiştirmiş olursun.

Kpss Soru Cevap Uygulaması

Play Store Linki için TIKLA
APP Store Linki için TIKLA

4. Bol bol soru çöz

Kpss’de yüksek bir puan mı almak istiyorsun o zaman bu şartı yerine getir. Bol bol soru çözmek hem konu anlatımı eksiğinizi giderir hem pratiklik kazandırır hem eksiklerinizi size gösterir hem de her türlü soruyu görme ve sınava tam olarak hazırlıklı olma olasılığınızı yükseltir. Bundan dolayı mutlaka ama mutlaka soru çözmeye çok fazla önem verin. Her dersten iki tane soru bankasını bitirin. Sizler için hazrıladığımız KPSS Soru-Cevap Uygulaması’ndaki soruları en az iki defa mutlaka bitirin.

5. Düzenli tekrar yap

Uygulamamızda sürekli üzerinde durduğumuz nokta düzenli tekrarın önemi. Unutkanlığın tek düşmanı düzenli tekrardır. Unutmayınız ki tekrar edilmeyen her bilgi unutulmaya mahkumdur. Onun için tekrar etmeyi asla ihmal etmeyin. “Biliyorum, bir daha tekrara ne gerek var.” demeyin. 

6. Arkanı toplayarak yola devam et

Bu madde çok ama çok önemli bir madde. Beynimiz yapısından dolayı odaklandığı konuyu öğrenmeye ve daha öncekileri ise eğer ki faydasız ve kıymetsiz olduğunu anlarsa unutmaya odaklıdır. Onun için beynimize sürekli daha önce öğrendiğim konular da benim için çok önemli mesajını vermemiz gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz? Tabiki de bir önceki ünite veya ünitelerle ilgili rastgele soru çözerek. Örneğin, bu haftaki Tarih dersinde çalışacağınız ünite Osmanlı Kuruluş Dönemi ise bu ünite ile ilgili çalışmaya başlamadan önce 10-15 dakikanızı bir önceki konular olan İslam Öncesi Türk Tarihi ve İlk Müslüman Türk Devletleri ünitelerine ayırmanız gerekir. Her bir üniteden rastgele beşer soru çözmeniz yeterlidir. Böylece beyninize “aman ha daha önce çalıştığım konuları unutmaya kalkışma, onlar da benim için çok önemli” mesajını iletmiş olursunuz.

7. Deneme çözmeyi asla ihmal etme

Bulunduğunuz konumu ve ilerlemenizi görmeniz için ister branş demesi olsun isterse tam deneme olsun deneme çözmekten daha iyi bir yol bulamazsınız. Deneme çözmek size hem konumunuz ile ilgili bilgi verir hem ne kadar ilerlediğinizi size gösterir hem de derslere bütüncül bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar. Ünitelere odaklanmayı bırakıp artık topyekün bir dersin tamamına odaklanmanızı size öğretir. Ayrıca denemeler ile eksiklerinizi de belirleyebilir ve nokta atışı konu çalışma ve test çözme imkanı da elde etmiş olursunuz.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Eğitim-İş’ten çarpıcı rapor: Çocuklar sermayeye ucuz işgücü

Eğitim-İş’in, eğitimde 1. yarıyılı raporuna göre, okullaşma oranı yüzde 99.5’ten yüzde 93.85’e düştü. En çarpıcı saptama ise öğrencilerin, mesleki eğitim merkezleri yoluyla ucuz işgücü haline getirilmeleri oldu.

Yayınlandı

on

By

Eğitim-İş, 2023-2024 eğitim öğretim yılının 1. yarıyılına ilişkin değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede şu bulgulara yer verildi.

  • Okullaşma oranı ilkokullarda yüzde 99.57 iken, 2022-2023 eğitim yılında yüzde 93.85’e düştü. 2013-2014 eğitim yılında yüzde 99.61 olan kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 93.82’ye geriledi.
  • Dernek/vakıf maskeli tarikatlar eğitimde cirit atmaya devam etti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu yapılarla protokole devam edeceklerini söyleyerek laik eğitimin düşmanlarıyla işbirliği yaptığını ilan etti. ÇEDES kapsamında, imamlar okul ve okul dışında çocuklarımızla bir araya getirildi. Bakan Tekin, ‘Kız okulları kurmak gerekiyorsa kurulur’ diyerek karma eğitimi hedef aldı. Okul öncesi eğitime, ilk ve ortaokullara mescit eklendi. 
  • Çocuk işçi sayısı arttı. Bu yıl en az 47 çocuk iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Mesleki eğitim adı altında yüz binlerce öğrenci eğitimden koparılıp sermayeye ucuz işgücü oldu.
  • KYK yurtlarına öğrencilerin ancak yüzde 18’i yerleşebildiğinden, birçok öğrenci tarikat yurtlarına mecbur bırakıldı.
  • Öğretmen açığı kadar dahi öğretmen ataması yapılmadı. Asgari ücretin altında ücretle öğretmen çalıştırılarak devlet eliyle suç işlendi.

Öneriler ise “Cemaat ve tarikatlara öğrenci kazandırmanın aracı haline getirilen her türlü eğitim dışı uygulamaya son verilmeli. Çalıştırmaya dayalı mesleki eğitim uygulamaları kaldırılmalı. Laik ve bilimsel eğitimden yana olan eğitim emekçileri her alanda söz sahibi olmalı” ifadeleriyle aktarıldı.

DAHA FAZLA OKU

Eğitim

Engellilere bireysel eğitim desteği 4 bin 692 lira oldu

Engellilere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, bu yıl katma değer vergisi (KDV) hariç bireysel eğitim için aylık 4 bin 692 lira, grup eğitimi için aylık 1314 lira olacak.

Yayınlandı

on

By

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı artırıldı.

Buna göre bireysel eğitim için verilen aylık 3 bin 147 lira destek 4 bin 692 liraya, grup eğitimi için verilen aylık 881 lira destek ise 1314 liraya yükseltildi.

DAHA FAZLA OKU

Eğitim

“1 ay tatil” ve “online eğitim” iddiaları vardı! İşte MEB 2024 takvimi

Yarıyıl tatilinde olan öğrenciler, ikinci döneme ilişkin iddialar ile detayları araştırmaya başladı. 15 tatilin uzatıldığı ve 2.dönemin online olacağına dair bilgiler dolaşırken, MEB’in kararı merak ediliyor. İşte okulların açılış tarihi ve eğitime ilişkin ayrıntılar…

Yayınlandı

on

By

Sömestr tatilinin keyfini çıkaran öğrenciler ve veliler, ikinci döneme ilişkin gelişmeleri de takip ediyor.

15 gün sürecek olan tatile dair birçok iddia gündeme geliyor.

Öncelikle okulların 1 ay tatil olacağı ortaya atıldı ve sebebi JN1 virüsü olarak belirtildi.

Şimdi ise 15 tatil uzatıldı ve ikinci dönem online olacak gibi cümleler sosyal medyada dolaşıyor.

Konuyla alakalı kafası karışan veliler ve öğrenciler, gerçek kararı öğrenmek istiyor. Bu sebeple gözler MEB’e çevriliyor.

Peki, 15 tatil uzatıldı mı? İkinci dönem uzaktan mı olacak? İşte ayrıntılar…

MEB ikinci dönem 2024

Okullarda 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk dönem 19 Ocak Cuma günü sona erdi. 15 gün sürmesi planlanan yarıyıl tatiline ilişkin çeşitli iddialar gündeme geldi.

MEB’den herhangi bir açıklama gelmemesi sebebiyle “tatilin uzaması” veya “uzaktan-online eğitim” söz konusu değildir.

5 Şubat 2024 Pazartesi günü milyonlarca öğrenci yeniden dersbaşı yapacaktır.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR