Sosyal Medya Hesaplarımız

Eğitim

Eğitim-İş’ten çarpıcı rapor: Çocuklar sermayeye ucuz işgücü

Eğitim-İş’in, eğitimde 1. yarıyılı raporuna göre, okullaşma oranı yüzde 99.5’ten yüzde 93.85’e düştü. En çarpıcı saptama ise öğrencilerin, mesleki eğitim merkezleri yoluyla ucuz işgücü haline getirilmeleri oldu.

Yayınlandı

on

Eğitim-İş, 2023-2024 eğitim öğretim yılının 1. yarıyılına ilişkin değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede şu bulgulara yer verildi.

  • Okullaşma oranı ilkokullarda yüzde 99.57 iken, 2022-2023 eğitim yılında yüzde 93.85’e düştü. 2013-2014 eğitim yılında yüzde 99.61 olan kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 93.82’ye geriledi.
  • Dernek/vakıf maskeli tarikatlar eğitimde cirit atmaya devam etti. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu yapılarla protokole devam edeceklerini söyleyerek laik eğitimin düşmanlarıyla işbirliği yaptığını ilan etti. ÇEDES kapsamında, imamlar okul ve okul dışında çocuklarımızla bir araya getirildi. Bakan Tekin, ‘Kız okulları kurmak gerekiyorsa kurulur’ diyerek karma eğitimi hedef aldı. Okul öncesi eğitime, ilk ve ortaokullara mescit eklendi. 
  • Çocuk işçi sayısı arttı. Bu yıl en az 47 çocuk iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Mesleki eğitim adı altında yüz binlerce öğrenci eğitimden koparılıp sermayeye ucuz işgücü oldu.
  • KYK yurtlarına öğrencilerin ancak yüzde 18’i yerleşebildiğinden, birçok öğrenci tarikat yurtlarına mecbur bırakıldı.
  • Öğretmen açığı kadar dahi öğretmen ataması yapılmadı. Asgari ücretin altında ücretle öğretmen çalıştırılarak devlet eliyle suç işlendi.

Öneriler ise “Cemaat ve tarikatlara öğrenci kazandırmanın aracı haline getirilen her türlü eğitim dışı uygulamaya son verilmeli. Çalıştırmaya dayalı mesleki eğitim uygulamaları kaldırılmalı. Laik ve bilimsel eğitimden yana olan eğitim emekçileri her alanda söz sahibi olmalı” ifadeleriyle aktarıldı.

DAHA FAZLA OKU
YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Engellilere bireysel eğitim desteği 4 bin 692 lira oldu

Engellilere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, bu yıl katma değer vergisi (KDV) hariç bireysel eğitim için aylık 4 bin 692 lira, grup eğitimi için aylık 1314 lira olacak.

Yayınlandı

on

By

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı artırıldı.

Buna göre bireysel eğitim için verilen aylık 3 bin 147 lira destek 4 bin 692 liraya, grup eğitimi için verilen aylık 881 lira destek ise 1314 liraya yükseltildi.

DAHA FAZLA OKU

Eğitim

“1 ay tatil” ve “online eğitim” iddiaları vardı! İşte MEB 2024 takvimi

Yarıyıl tatilinde olan öğrenciler, ikinci döneme ilişkin iddialar ile detayları araştırmaya başladı. 15 tatilin uzatıldığı ve 2.dönemin online olacağına dair bilgiler dolaşırken, MEB’in kararı merak ediliyor. İşte okulların açılış tarihi ve eğitime ilişkin ayrıntılar…

Yayınlandı

on

By

Sömestr tatilinin keyfini çıkaran öğrenciler ve veliler, ikinci döneme ilişkin gelişmeleri de takip ediyor.

15 gün sürecek olan tatile dair birçok iddia gündeme geliyor.

Öncelikle okulların 1 ay tatil olacağı ortaya atıldı ve sebebi JN1 virüsü olarak belirtildi.

Şimdi ise 15 tatil uzatıldı ve ikinci dönem online olacak gibi cümleler sosyal medyada dolaşıyor.

Konuyla alakalı kafası karışan veliler ve öğrenciler, gerçek kararı öğrenmek istiyor. Bu sebeple gözler MEB’e çevriliyor.

Peki, 15 tatil uzatıldı mı? İkinci dönem uzaktan mı olacak? İşte ayrıntılar…

MEB ikinci dönem 2024

Okullarda 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk dönem 19 Ocak Cuma günü sona erdi. 15 gün sürmesi planlanan yarıyıl tatiline ilişkin çeşitli iddialar gündeme geldi.

MEB’den herhangi bir açıklama gelmemesi sebebiyle “tatilin uzaması” veya “uzaktan-online eğitim” söz konusu değildir.

5 Şubat 2024 Pazartesi günü milyonlarca öğrenci yeniden dersbaşı yapacaktır.

DAHA FAZLA OKU

Eğitim

Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı? İOKBS 2023 sonuçları açıklandı mı?

Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları için heyecan dorukta. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine uygulanan bursluluk sınavı 3 Eylül tarihinde gerçekleştirildi.

Yayınlandı

on

By

2023 İOKBS sonuçları dört gözle bekleniyor. Sınava katılım sağlayan öğrenciler, 2023 İOKBS sonuç tarihini araştırıyor. Peki, İOKBS 2023 sonuçları açıklandı mı? Bursluluk sonuçları nasıl öğrenilir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 3 Eylül tarihinde 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfların katılımı ile yapıldı. . Bu yıl Bursluluk sınavına 1 milyon 44 bin 846 öğrenci katıldı. 120 dakika süren sınavda öğrencilere 100 soru soruldu.

MEB DUYURDU

MEB bursluluk sınav sonuç tarihini resmi internet adresi üzerinden paylaştı. Takvime göre, İOKBS sonuçları eylül ayı içerisinde duyurulacak.

KESİN TARİH BELLİ OLDU

2023 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu Ekranı “www.meb.gov.tr” de yer alacak. Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023’te “www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

PUAN HESAPLAMASI

İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

BURSLULUK BAŞLANGICI NE ZAMAN

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir. Bursluluk sınavını kazanan ancak parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenciler, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun’un 7 nci maddesinde belirtilen “Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.” hükmü gereğince bursluluktan yararlanamaz.

DAHA FAZLA OKU

ÇOK OKUNANLAR